Steaua – FC Vaslui 2-1

Steaua a invins in ultimul minut pe FC Vaslui in Ghencea, scor final 2-1. Gerlem a deschis scorul pentru vasluieni in prima repriza, Steaua a egalat prin Kapetanos in partea secunda, cand stelistii au fost privati de un penalty de arbitrul francez, iar Szekely a adus victoria ros-albastrilor in ultimul minut

Fosti colegi pe banca la Steaua si la nationala statului Panama, Stoichita si Lacatus s-au intalnit ca adversari  pe stadionul Stelei, in derby-ul etapei 15. Meciul dintre Steaua si Vaslui a reprezentat si intoarcerea „Fiarei” Lacatus in Ghencea, putinii spectatori prezenti in tribune primindu-l cu aplauze prelungite.

Acestea au fost, insa, cam singurele momente cand activitatea suporterilor a fost una pozitiva, in restul timpului fanii ros-albastrilor continuand durul razboi verbal cu Gigi Becali, care, chiar daca a interzis majoritatea suporterilor stelisti, n-a obtinut atmosfera pasnica pe care o cauta.

Prima repriza a fost dominata de Steaua la capitolul posesiei, dar si la cel al ocaziilor, stelistii trimitand peste 10 suturi spre poarta lui Haisan, in timp ce vasluienii au ajuns rar in preajma careului stelist, dar si cand au facut-o au provocat emotii la poarta lui Zapata.

Dupa un sut al lui Wesley respins in lateral de portarul columbian al Stelei, prima mare ocazie de gol a venit de la Kapetanos, mingea prelungita cu capul pe spate de atacantul grec fiind, insa, retinuta de portarul moldovenilor. Haisan a intervenit apoi la sutul puternic al lui Toja (10′) din afara careului.

Putin dupa incheierea primului sfert de ora de joc, Steaua a avut o actiune prelungita de atac in careul moldovenilor, insa vasluienii au scapat pana la urma de pericol dupa ce suturile repetate ale stelistilor au fost blocate.

Contrar cursului jocului, deschiderea de scor a venit din partea vasluienilor, in urma unei faze lucrate si executate excelent. Temwanjera, cu spatele la poarta, a trimis inapoi scurt la Wesley, acesta a fentat intreaga aparare a Stelei cu o pasa in adancime peste linia de fundasi a gazdelor, Gerlem si Genchev au scapat singuri in careu, Zapata fiind invins de o executie sigura a lui Gerlem (23′).

Stelistii au dat replica dupa trei minute printr-o faza fenomenala, care a ramas fara gol. Nicolita a centrat din corner, mingea a sarit la Ovidiu Petre, acesta a trimis din alunecare sub transversala, mingea sarind din bara pe linia portii de unde a ricosat la Kapetanos. Grecul a trimis cu capul din 3 metri insa tot in transversala, de unde mingea a sarit apoi iar pe linia portii, vasluienii respingand pana la urma.

Dupa cateva faze fixe ale Stelei, finalizate cu suturi care au ocolit spatiul portii vasluiene, Gerlem a ajuns iar periculos in careul lui Zapata, insa dupa ce la depasit pe Golanski a tras in plasa laterala. Repriza s-a incheiat cu o noua ratare a Stelei, Kapetanos sarind pe sub minge in fata portii dupa o centrare buna a lui Golanski.

Stoichita a mutat la pauza si a schimbat si registrul tactic. Szekely a intrat pe partea dreapta de atac a Stelei, dupa ce l-a inlocuit pe neproductivul Tanase, in timp ce Nicolita a trecut in banda stanga , de unde a trimis frecvent centrari in careul advers.

Temwanjera putea majora diferenta oaspetilor pe tabela in minutul 52, dupa ce a scapat singur in careu pe contraatac, insa a gresit executia in fata lui Zapata si sutul trimis in diagonala a fost slab si a trecut pe langa poarta. La un minut distanta Burdujan a pasat superb in fata portii steliste, insa Gerlem a sutat incredibil pe langa mingea care a trecut paralel cu poarta fara sa fie atinsa.

Minutul 58 a adus golul egalizator al ros-albastrilor, dupa o faza de mare spectacol a Stelei. Toja a pasat smechereste cu calcaiul in dreapta la Golanski, acesta a centrat perfect in careul mic pentru Kapetanos care s-a inaltat bine si a trimis cu capul in plasa.

Din acel moment jocul a devenit mult mai prudent de ambele parti, fazele de poarta aparand rar, jocul disputandu-se mai mult in zona mediana a terenului. Abia in minutul 78 s-a produs prima faza mai periculoasa, una si extrem de controversata, avand in vedere ca stelistii au cerut pe buna dreptate penalty. Szekely a fost gasit cu o pasa excelenta in careu de Kapetanos, insa dupa o preluare buna a fost agatat de Hugo Luz in careu, faza la care Phillipe Kant nu a reactionat spre disperarea stelistilor.

Desi meciul parea ca se indreapta spre o remiza, cele doua echipe aratand un joc linistit fara sa-si asume mari riscuri, in ultimul minut de prelungiri Szekely a gasit sutul victorios si a marcat pentru 2-1.

Posted on 29/11/2009, in FC Vaslui, Fotbal, Steaua and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Vasluiul venea dupa 8 victorii consecutive si golul inscris pentru 0-1 de Gerlem prefigura o noua victorie. Steaua s-a impus insa pana in final prin determinare si eficienta. Golul lui Kapetanos si pasa de gol trimisa lui Szekely il propulseaza pe jucatorul grec in pozitia de MVP al meciului. Felicitari Steaua, ai dovedit ca un esec neanuntat, cel de la Astra, te face mai puternica.
    Steaua se afla pe locul 3, cu 28 de puncte, la egalitate cu Timisoara si Cluj aflate pe primele doua locuri.
    Cronica meciului prezinta fidel desfasurarea partidei.