Miracolul Unirii Urziceni continua

Echipa lui Dan Petrescu a obtinut o noua victorie istorica in grupele Champions League dupa ce a invins la Bucuresti FC Sevilla cu 1-0, datorita autogolului marcat de Dragutinovic in finalul primei reprize. Spaniolii au dominat prima repriza, cand au avut si doua bare, insa partea secunda a apartinut mai mult ialomitenilor. Urziceniul poate merge mai departe in Liga Campionilor, daca in ultima partida din grupa nu va pierde la Stuttgart.

Unirea Urziceni a inceput cu viteza maxima partida cu Sevilla din Ghencea, din presingul ucigator facut de ialomiteni rezultand un gol, chiar in minutul 2, insa reusita lui Brandan a fost anulata de arbitrul intalnirii din cauza unui posibil fault in atac, la o faza in care Bilasco si apoi Brandan au sutat pe rand din careul mic.

Treziti brusc de pericolul ce-i pandea, spaniolii au echilibrat rapid si au inclinat terenul spre poarta lui Arlauskis, bombardat din toate partile de suturile ibericilor, in timp ce elevii lui Dan Petrescu au disparut treptat din jocul ofensiv, fiind tintuiti in propriul careu.

Sansa a fost insa de partea echipei romanesti, aceasta fiind salvata de doua ori de bara in prima repriza. Prima data in minutul 6 la uns sut al lui Kanoute din centrarea lui Konko si apoi in minutul 20, cand Negredo l-a vazut pe Arlauskis iesit din poarta si a trimis lobat cu capul din stanga careului, insa mingea a intalnit transversala.

Cand toata lumea spera ca centralul norvegian Overbro sa fluiere finalul primei reprize pentru a opri actiunile din ce in ce mai periculoase ale oaspetilor, o centrare inalta banala in careul lui Javi Varas l-a determinat pe Dragutinovic sa intervina si sa trimita imparabil cu capul in propria poarta.

Cu avantaj pe tabela la pauza, Unirea a revenit cu mai mult curaj de la vestiare, chiar daca spaniolii au iesit si ei in repriza secunda mai determinati sa repare greseala lui Dragutinovic. Negredo a fost aproape de egalare la doua minute de la reluare, insa sutul sau din faza fixa de la mare distanta a trecut putin peste transversala.

Au urmat doua ocazii imense ale Urziceniului, ambele realizate din faze asemanatoare, in care Bilasco a deviat mingea in careu pentru Frunza, care a reluat surprinzator din intoarcere, insa in prima faza portarul a parat miraculos, pentru ca al doilea sut sa nimereasca plasa laterala a portii Sevilliei.

Parca hipnotizati de tupeul romanilor, jucatorii Sevilliei n-au reusit sa lege actiuni care sa aduca mingea periculos in careul lui Arlauskis. In schimb, la cealalta poarta ocaziile s-au intetit. Bilasco de doua ori si apoi Varga (74′) in urma unei faze personale de toata frumusetea, n-au reusit sa impinga mingea in poarta.

Abia in ultimele minute si-au amintit spaniolii de valoarea pe care o au si au declansat infernul la poarta Unirii, majoritatea actiunilor pornind de pe stanga de la Perotti, intrat in minutul 71. Insa defensiva Unirii a rezistat eroic si a blocat toate suturile si actiunile ibericilor, chiar si in cele 5 minute de prelungiri.

Unirea Urziceni: 1 Giedrius Arlauskis, 4 Ersin Mehmedovici, 6 George Galamaz, 7 Marius Ioan Bilasco, 9 Serban Dacian Varga, 18 Ricardo Vilana, 19 Pablo Brandan, 23 Valeriu Bordeanu, 24 Vasile Maftei, 30 Sorin Frunza, 32 Iulian Apostol

Sevilla: 13 Javi Varas, 3 Ivica Dragutinovici, 7 Jesus Navas, 8 Didier Zokora, 12 Frederic Kanoute, 16 Diego Capel, 17 Sergio Sánchez, 18 Fernando Navarro, 19 Alvaro Negredo, 23 Lolo, 24 Abdoulay Konko

Reclame

Posted on 25/11/2009, in Champions League, Fotbal and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Un comentariu.

1. Nu mai sunt asa dese momentele cand ajungi sa tii cu contracandidatele din campionat. Urziceniul a mai ridicat cateva priviri.

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )