Poli Iasi – Pandurii Tg. Jiu 1-0

Iesenii au castigat cu 1-0 partida cu Pandurii Tg. Jiu din Copou, singurul gol al meciului fiind marcat de Vlad Bujor in minutul 7, care a dus prima victorie a moldovenilor dupa sase etape de seceta. Murgan a fost eliminat pe final de meci.

Cu un public surprinzator de numeros in tribune, avand in vedere ca s-a jucat marti seara, partida dintre Poli Iasi si Pandurii Tg. Jiu, ultima a etapei a 14-a a fost una slaba, mai ales din partea gorjenilor care nu si-au gasit ritmul de joc pe arena ieseana.

De cealalta parte, moldovenii s-au simtit excelent pe teren propriu si au jucat atat de spectaculos cat le-a permis jocul anost al oaspetilor. Poli a deschis scorul prin Bujor, in minutul 7, cand tanarul si talentatul atacant al gazdelor a reluat cu capul in plasa o centrare de pe partea stanga.

Tot Vlad Bujor a fost aproape de gol dupa cateva minute, cand in urma unei faza asemanatoare, mingea trimisa de el cu capul nu a mai prins spatiul portii adverse si a ocolit coltul lung.

Seria de ocazii ale iesenilor a continuat cu ratarea lui Constantin din minutul 21, cand sutul acestuia din intoarcere, dupa o respingere slaba a gorjenilor, a trecut foarte aproape de poarta aparata de Mingote.

La cateva minute distanta vedeta iesenilor, Bujor, a declansat o faza superba in banda dreapta de unde a centrat pentru Miclea in careu. Acesta a luftat, insa mingea a ajuns la Ignatov al carui sut in diagonala a trecut la o palma de poarta adversa.

Prima faza mai periculoasa a oaspetilor a venit la mai mult de jumatate de ora de la startul partidei, intr-o faza in care lovitura de cap a lui Martinovici a fost respinsa de ieseni din centrul careului.

Repriza secunda s-a desfasurat aproximativ dupa aceleasi coordonate, cu iesenii atacand continuu poarta Pandurilor, in timp ce trupa lui ciobotariu s-a chinuit sa reziste si sa scape rar pe contraatc.

Abia in ultimele 20 de minute s-au trezit oaspetii sa joace mai mult fotbal, revenirea gorjenilor datorandu-se mai mult intrarii in teren a lui Raskovic care a adus un plus de incisivitate in ofensiva celor din Tg. Jiu.

Insa echilibrarea jocului nu a adus mai multe ocazii, chiar din contra. Echipele s-au anihilat reciproc in marginea careului si au blocat cu succes actiunile de atac ale adversarei.

Echilibrul s-a rupt din nou in minutul 84, cand Murgan a vazut direct cartonasul rosu pentru un cap in figura aplicat la Balde. Iesenii au luat din nou cu asalt jumatatea adversa, profitand de superioritatea numerica, dar fara sa mai reuseasca sa inscrie.

Poli Iasi: 1. Branet – 30. Straut, 23. Ad. Ilie, 28. L. Munteanu, 3. Costache (5. Pecnik ’77) – 18. Miclea (19. Barladeanu ’55), 8. Ignatov, 15. Mihajlov – 11. Bujor, 9. Balba (21. Balde ’67), 10. Cr. Constantin. Antrenor: Petre Grigoras.

Pandurii Targu Jiu: 80. Mingote – 18. Martinovici, 16. Rusu (14. Popete ’46), 4. Chibulcutean, 6. Cardoso – 21. Fl. Stanga (20. Stromajer ’57), 24. Murgan – 10. Hidisan (23. Raskovic ’71), 5. Pacurar, 11. Lazici – 9. Tilinca. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Posted on 24/11/2009, in Fotbal, Pandurii Tg. Jiu and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.