Timisoara – Dinamo 2-0

FC Timisoara s-a impus in fata propriilor suporteri cu 2-0 in partida cu Dinamo, ambele goluri fiind marcate de Gigel Bucur in repriza secunda. Marius Niculae a ratat un penalty in ultimele minute de joc, pe o ceata foarte deasa care a acoperit total stadionul

Cuprinse intr-o lupta intensa fata de brigada de arbitri care va conduce partida de pe Dan Paltinisanu, Timisoara si Dinamo si-au epuizat fortele pentru lupta propriu-zisa din teren, meciul dintre cele doua formatii fiind mult sub nivelul mediu al campionatului.

Asa se explica si faptul ca dupa un joc extrem de prudent si tacticizat, prima ocazie de gol a venit abia in minutul 42, cand Magera a prelungit cu capul spre coltul lung o pasa de la Goga, insa mingea a ocolit de putin vinclul portii aparata de Curca.

Parca pentru a nu ramane datori, dinamovistii au bifat si ei o ocazie inainte de pauza, in ultimul minut al primei reprize, cand Bostina a centrat superb pentru Gabi Torje, al carui voleu din prima a trecut la o palma de bara.

Repriza secunda a fost putin mai alerta. Prima faza importanta a fost produsa tot de gazde la 3 minute de la reluare. Parks, unul dintre cei mai activi jucatori ai meciului, a patruns pe dreapta dupa ce a depasit pe rand mai multi fundasi dinamovisti si a intrat in careu, sutul sau fiind blocat la sacrificiu de Rus. De aici mingea a ajuns cu noroc la Goga care a sutat din prima insa Curca a retinut incredibil.

Dupa cateva actiuni ale banatenilor incheiate cu suturi ale lui Goga care nu au prins cadrul portii adverse, Dinamo a replicat din faza fixa in minutul 62, cand specialistul Niculescu a executat aproape perfect, insa mingea, usor deviata, a intalnit incheietura barelor portii timisorene.

Probabil din cauza acesti ratari s-a decis Talnar sa-l scoata din teren pe Niculescu si sa-l trimita in locul lui pe Marius Niculae, revenit dupa o lunga perioada de accidentare.

Insa mutarea tehnicianului dinamovist nu a avut niciun efect asupra defensivei cainilor, clar depasita cateva momente mai tarziu de o faza personala a lui Bonfim in banda dreapta, care a trimis perfect pentru Bucur in careu, acesta marcand cu un sut pe sub Curca, executie ce a aruncat tribunele in aer.

Era minutul 67 si parca meciul doar atunci incepuse. Dinamovistii au lasat deoparte orice prudenta si au declansat atacuri disperate la poarta lui Pantilimon, dar fara a reusi prea multe.

Au reusit, insa, tot timisorenii prin acelasi Bucur care a profitat de o greseala imensa a apararii dinamoviste, a recuperat excelent in preajma careului advers si ramas singur in careu cu portarul Curca, a sutat fara sanse pentru dinamovist, dubland diferenta de pe tabela cu 4 minute inainte de expirarea timpului regulamentar.

Ultimele minute au fost invaluite total in ceata, jocul fiind aproape imposibil de urmarit, dar si de jucat. Asta nu l-a impiedicat pe arbitrul sarb sa dicteze penalty pentru Dinamo in minutul 89, dupa un fault al lui Pantilimon la Zicu, intrat si el cu cateva minute in urma in teren.

Cel care a fost desemnat sa execute lovitura de pedeapsa a fost Marius Niculae, insa acesta ori n-a vazut poarta din cauza cetii, ori chiar a sutat gresit, mingea trecand pe langa poarta. Fluierul de final a produs bucuria generala a banatenilor, victoriosi pentru prima data in fata dinamovistilor dupa 12 ani fara victorie in campionat.

Posted on 23/11/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.