International Curtea de Arges – Unirea Urziceni 1-2

Unirea Urziceni s-a impus in deplasare cu International Curtea de Arges, pe care a invins-o cu 2-1 dupa un meci surprinzator de echilibrat soldat si cu doua eliminari de fiecare parte pe final de meci. Golurile Unirii au fost marcate de Bilasco si Onofras, iar pentru gazde a inscris Voiculet.

Unirea Urziceni a avut parte de un meci mai dificil decat se astepta la Mioveni, unde International Curtea de Arges a dat o replica surprinzatoare formatiei pregatita de Dan Petrescu.

Ialomitenii au luat cu asalt careul lui Popa inca din startul meciului, ocaziile tinandu-se lant la poarta Interului de Romania, Onofras, Semedo si Bilasco de cateva ori trecand pe rand pe langa gol. Dupa 10 minute de foc, argesenii au reusit sa iasa din aparare si sa-si creeze doua mari ocazii prin Bacila si Viera.

Pana la urma, deschiderea de scor a venit din partea oaspetilor, Marius Bilasco reusind sa strecoare mingea in plasa dupa o balbaiala a apararii Interului, in urma unei lovituri de colt a ialomitenilor.

A urmat un joc pe contre, cu ocazii clare de gol la ambele porti, ratari realizate pe rand de Bilasco, Galamaz, Izvoranu sau Bacila. Insa cei care au marcat au fost tot elevii lui Dan Petrescu, cu 5 minute inainte de pauza Marius Onofras dubland avantajul Unirii, dupa o pasa primita de la portarul Popa, care a respins in fata un sut puternic al lui Frunza.

Gazdele au redus din diferenta la cateva minute de la startul mitanului secund printr-o executie de exceptie a lui Claudiu Voiculet. Acesta l-a vazut pe Arlauskis iesit din poarta si a sutat senzational de la peste 30 de metri, portarul ialomitenilor nereusind sa atinga mingea care s.a dus sub transversala.

Dupa cateva ocazii ale gazdelor prin Vezan, Unirea Urziceni a ramas in inferioritate numerica in minutul 79, dupa ce Bordeanu a vazut prea usor cartonasul rosu in urma unui duel cu Daniel Stan, jucator intrat in teren cu cateva secunde mai devreme. Egalitatea numerica s-a restabilit dupa 20 minute, cand Kone a fost si el eliminat pentru un fault la Brandan.

International: 12. Popa – 6. D. Matei, 3. Viera, 29. R. Ratiu, 25. Neagu – 2. Bacila, 14. Voiculet (30. D. Stan ’78), 4. Izvoranu (5. E. Kone ’43), 8. Vezan, 10. C. Lazar (24. Frasineanu ’57) – 19. Zagrean. Antrenor: Stefan Stoica.

Unirea Urziceni: 1. Arlauskis – 24. Maftei, 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 23. Bordeanu – 17. Semedo, 10. Paduretu (19. Brandan ’81), 18. Ricardo, 30. S. Frunza – 7. Bilasco (5. Todoran ’86), 11. Onofras (21. Balan ’66). Antrenor: Dan Petrescu.

Posted on 22/11/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.