Unirea Alba Iulia – Otelul Galati 3-1

Unirea a obtinut o victorie categorica pe teren propriu cu Otelul Galati, invingand cu 3-1 prin reusitele lui Florin Dan, Adrian Olah si Gheorghe Grozav, toate marcate in repriza secunda. Pentru Otelul a marcat Paraschiv in prelungiri

Dupa o prima repriza fara prea multe evenimente, jocul dintre Unirea Alba Iulia si Otelul Galati de pe stadionul Cetate s-a aprins dupa pauza. Daca in prima parte cele cateva actiuni ale lui Axente pentru galateni si Florin Dan pentru gazde au ramas fara urmari pe tabela de marcaj, in repriza a doua meciul a devenit foarte alert si cu multe ocazii de gol.

La 10 minute de la reluare scorul a fost deschis de Unirea in urma unor greseli in lant ale fundasilor galateni, de care a profitat Florin Dan. Acesta a sutat cu sete din afara careului, mingea trimisa cu putere pe jos la prima bara fiind vazuta tarziu de Baotic care a ratat interventia.

Marcati de primirea golului, otelarii n-au reusit sa iasa din aparare si dupa doua minute au receptionat a doua lovitura. De aceasta data marcatorul primului gol a centrat de pe dreapta pana la Cristea in stanga careului. Acesta a preluat, s-a intors si a pasat in fata portii de unde Baotic a respins hazardat doar pana la Adrian Olah, intrat la pauza, care a sutat din prima la coltul lung, dubland avantajul gazdelor.

Otelul putea reduce din diferenta la prima iesire pe atac dupa o lovitura libera din marginea careului obtinuta de capitanul Paraschiv. Insa in cealalta poarta s-a aflat Cernea, care a intervenit excelent la sutul lui Paraschiv si a pastrat porta Unirii inchisa.

Cu un sfert de ora inainte de final, galatenii au mai trecut inca o data pe langa gol in urma unei lovituri libere de pe partea dreapta, la care Cernea a ezitat sa iasa pe centrare, insa mingea deviata cu capul de Sarghi a ocolit cadrul portii ardelene.

Ultimul gol al gazdelor a venit in minutul 83 de la Gheorghe Grozav, care l-a executat pentru a treia oara pe Baotic dupa o gafa a lui Giurgiu care a respins gresit o centrare doar pana la jucatorul Unirii. Acesta, intrat in teren de doar cateva minute, a sutat nemilos cu stangul in diagonala si l-a lasat fara replica pe portarul Otelului.

Golul de onoare al oaspetilor a venit abia in minutele de prelungiri, reusita apartinandu-i in mare proportie portarului Cernea care a scapat inexplicabil in propria poarta un sut destul de slab expediat de Gabi Paraschiv de la peste 25 de metri.

Unirea: Alba Iulia: 12. Cernea – 17. I. Balan, 2. Poverlovici, 13. Vujadinovici,23. Bucurica – 19. Fl. Dan (7. Grozav ’79), 5. Dalbea, 26. N. Varga (20. Olah ’46), 14. C. Cristea – 15. S. Costea (6. Radoi ’67), 18. Veljovici. Antrenor: Adrian Falub.

Otelul: 1. Baotici – 3. Rapa, 16. Sarghi, 18. Sg. Costin, 23. Salageanu – 15. Ibeh (27. Pena ’70), 29. Giurgiu, 26. Neagu, 6. Patras (10. Mojsov ’54) – 30. G. Paraschiv, 9. Axente. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Posted on 20/11/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.