Rapid – Gaz Metan Medias 4-1

Rapid s-a impus cu 4-1 pe teren propriu in fata celor de la Gaz Metan Medias dupa un meci viu, cu multe faze spectaculoase. Rapid a deschis scorul prin Iencsi din penalty, Parvulescu a egalat in repriza a doua, Spadacio a dus iar Rapidul in avantaj, Ionita si Raduta inchizand tabela pe final

Formatia cu cel mai bun atac al campionatului, Rapid, a intalnit pe teren propriu o echipa care n-a mai pierdut un meci de sapte etape. Contrar asteptarilor, cei care au inceput meciul in avanposturi au fost mediesenii. Insa, dupa cateva minute de presiune, Rapidul a iesit din aparare si a inregistrat prima mare ocazie de gol la o faza in care Buchta a degajat in forta direct in spatele lui Ionita de unde mingea a sarit inapoi spre poarta Gazului, trecand putin peste.

Dupa cateva contraatacuri periculoase ale oaspetilor, Rapidul a fost din nou aproape de gol, la o minge trimisa de Buga din apropiere pe langa poarta. A urmat o perioada de presing a giulestenilor la poarta lui Buchta care a fost asediat cu centrari din lovituri libere si cornere de pe ambele parti ale terenului, insa defensiva Gazului a respins pe rand mingile periculoase.

Faza s-a repetat si la cealalta poarta, unde Bornescu a avut emotii la cateva faze fixe ale oaspetilor, cea mai periculoasa fiind in minutul 24 cand, in urma unui corner de pe stanga, mingea a fost reluata cu calcaiul spre poarta, de pe linie a respins Grigorie pana la Todea al carui sut din prima a fost deviat de pe spatiul portii de rapidisti.

Deschiderea scorului a venit cu 3 minute inainte de pauza din penalty, dupa ce Marius Avram a acordat destul de usor fault in careul Gazului la un duel intre Ionita si Nohai. Adrian Iencsi a executat cu siguranta lovitura de la 11 metri si a inscris, desi Buchta ghicise intentia de sut a rapidistului.

Repriza secunda a debutat cu o noua ocazie a giulestenilor. Bozovic a pasat la prima bara pentru Grigorie, Buchta a iesit gresit pe centrare, insa lovitura de cap a mijlocasului rapidist a fost scoasa de pe linia portii de Buzean.

A urmat replica oaspetilor prin doua faze periculoase. Mai intai Todea a sutat ciolent din lovitura libera de la 30 de metri, insa Bornescu a scos senzational cu o mana. La cateva minute distanta, tot Bornescu a intervenit salvator la un sut surprinzator al lui Zaharia. Insa portarul din Giulesti nu a mai putut interveni in minutul 61 la un sut splendid al lui Parvulescu dupa o faza personala si Gazul a restabilit egalitatea pe tabela.

Dupa cateva minute de joc echilibrat, Bud a fost lansat pe contraatac in pozitie centrala, insa, ajuns in careu, a fost intampinat de Bornescu, cei doi jucatori ciocnindu-se dur, faza in care portarul a fost calcat involuntar de atacant. In urma mai multor minute de ingrijiri medicale,
Bornescu a fost scos pe targa de pe teren, in locul sau intrand Marinescu.

Dupa ce a obtinut usor penalty-ul din care s-a deschis scorul, Ionita a reusit sa-l mai pacaleasca inca o data pe Avram in minutul 70, cand a scos usor o faza fixa din marginea careului mediesean. Spadacio a executat perfect lovitura libera si l-a lasat fara replica pe Buchta, mascat total de zidul gazarilor.

Apropierea finalului de meci i-a determinat pe ardeleni sa atace cu mai multa determinare in speranta ca vor gasi un culoar norocos prin care sa-l invinga pe odihnitul Marinescu. Insa avantul in ofensiva al oaspetilor a insemnat neglijarea apararii. Aspect de care a profitat pe deplin Rapidul in minutul 83, cand Raduta a iesit in viteza pe contraatac, a pasat excelent in centru la Ionita care a sutat din alergare fara sanse pentru portarul Mediasului, aducand linistea in Giulesti.

Diferenta de scor putea fi marita de Alin Tene, debutant in iga 1, insa sutul acestuia din minutul 88 a intalnit transversala portii mediesene. Ce n-a reusit Tene, a izbutit Raduta in prelungiri, acesta gasind spatiul portii adverse cu o scarita superba peste Buchta, stabilind scorul final 4-1.

Gazarii au mai inscris inca o data in minutul 93, insa reusita lui Parvulescu a fost anulata eronat pe motiv de offside.

Posted on 20/11/2009, in Fotbal, Gaz Metan Medias, Rapid and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.