Otelul Galati – FC Timisoara 3-3

Otelul Galati a obtinut doar o remiza pe teren propriu cu Timisoara. Dupa ce a condus cu 2-0 si 3-1, Otelul s-a vazut egalata pe final de timisoreni, intr-un meci frumos, cu multe faze de poarta printre care si doua bare

Timisoara a inceput in atac partida de la Galati cu Otelul, actiunile de atac ale lui Bucur si Vrsic aratand o forta ofensiva superioara a baietilor lui Ioan Ovidiu Sabau, insa galatenii au reusit sa echilibreze rapid jocul si sa preia conducerea ostilitatilor dupa jumatatea primei reprize.

Galatenii s-au instalat la conducere si pe tabela in minutul 24, dupa ce Mircea Axente a profitat de o deviere gresita a lui Mera, a ramas singur cu Pantilimon in careu, pe care l-a invins cu un sut plasat din 10 metri. Putea fi 2-0 pentru Otelul dupa doar doua minute, cand Ibeh a depasit prin dribling doi adversari, a pasat la Ibeh, insa acesta a sutat dezamagitor din pozitie excelenta.

Cu doua minute inainte de pauza, Axente a dat iar lovitura, profitand si de harababura din apararea oaspetilor. Atacantul galatenilor a pacalit jocul la offside al timisorenilor, a scapat singur pe poarta si l-a executat scurt pe Pantilimon pentru a doua oara.

Dupa o sedinta dura la vestiare, timisorenii au iesit cu alta atitudine pe teren dupa pauza, reusind in minutul 51 sa reduca din diferenta. Magera a sutat cu forta in transversala, mingea a sarit cu noroc la Chiacu, iar acesta a reluat cu capul in plasa portii lui Baotic.

Crezand ca si-au intrat iar in forma, banatenii au lasat deoparte grijile apararii si au fost taxati imediat de galateni, de aceasta data Ibeh fiind cel care a trimis mingea in poarta, cu un sut inselator din interiorul careului direct sub transversala.

In minutul 76 Magera a trecut aproape de gol, mingea trimisa de el din lovitura libera lovind transversala portii galatene, de unde a sarit iar la Chiacu, dar acesta nu a mai reusit sa gaseasca spatiul portii adverse cu o minge expediata din apropiere.

Magera si-a reparat greseala cateva minute mai tarziu. La o lovitura de colt executata excelent de Vrsic de pe dreapta, Baotic a iesit complet aiurea pe centrare, mingea a ajuns la fundasul Bonfim care a pasat scurt la Magera in careul mic, de aici atacantul avand de indeplinit o simpla formalitate.

Cand mai erau doar cateva secunde pana la prelungirile partidei, Patras a pierdut copilareste o minge in duel cu Stancu in propria jumatate, mingea a fost centrata la coltul lung, unde dintre trei timisoreni, Luchin a reusit sa strecoare mingea in plasa portii lui Baotic, lasat singur de apararea galateana.

Posted on 09/11/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.