CFR Cluj – Astra Ploiesti 1-0

CFR Cluj a reusit sa castige la limita partida de pe teren propriu cu Astra Ploiesti, singurul gol al meciului fiind marcat de Dubarbier in startul reprizei secunde, desi clujenii evoluau in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Nuno Claro din minutul 44

Dupa meciul dramatic cu Sparta Praga din Europa League, CFR Cluj a primit in Gruia vizita echipei Astra Ploiesti, formatie aflata in clasament in zona retrogradarii.

Clujenii n-au mai castigat un meci acasa in campionat din 20 septembrie, cand au invins cu 2-1 pe FC Brasov, iar trupa lui Conceicao era obligata sa invinga Astra, orice alt rezultat fiind de neconceput pentru suporterii si oficialii clujeni.

Cu acest gand au luat startul in meci si jucatorii, insa Bogdan Miron a avut o zi de gratie si a facut minuni dupa miracole in poarta ploiestenilor. Prima interventie de acest gen a fost in minutul 13, la sutul violent al lui Muresan.

Replica Astrei a venit in minutul 20 cand un sut-centrare expediat de Stratila din dreapta careului, a fost scos in extremis cu capul de Cadu de pe linia portii. Dupa alte 10 minute de joc a iesit din nou la rampa Miron, de aceasta data la o minge trimisa puternic cu capul de Traore. La cateva minute distanta portarul Astrei si-a mai salvat inca o data echipa la o centrare periculoasa a lui Deac.

Cu un minut inainte de finalul primei reprize, CFR Cluj a ramas in inferioritate numerica, dupa ce Nuno Claro a vazut direct cartonasul rosu in urma unui fault criminal la Paun, scapat pe contraatac. Eliminarea portarului clujean nu se justifica doar prin intrarea de K1, ci si prin faptul ca era in pozitie de ultim aparator. In locul sau in poarta a intrat Stancioiu, Panin fiind sacrificat la schimbare.

La cinci minute de la reluare, Miron si-a dovedit inca o data forma de exceptie, la o alta ocazie de zile mari a lui Traore. Faza s-a repetat dupa doar cateva secunde, protagonisti fiind aceiasi jucatori, de aceasta data portarul Astrei respingand cu ambele picioare sutul atacantului.

Cu CFR dominand autoritar jumatatea de teren adversa chiar si in inferioritate numerica, ploiestenii n-au mai rezistat iuresului ofensiv si in minutul 55 au cedat, Dubarbier deschizand scorul din pasa lui Tony dupa o desincronizare in apararea Astrei.

Minutele de final au fost de foc la poarta clujenilor, care au rezistat insa presiunii oaspetilor si au obtinut in extremis victoria.

Posted on 09/11/2009, in Astra Ploiesti, Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.