Unirea Urziceni, aproape de primavara europeana

Par2875837

Unirea Urziceni ramane pe locul 2 in grupa G, dupa remiza din Ghencea in fata scotienilor de la Glasgow Rangers. McCulloch a deschis scorul cu 10 minute inainte de final, Onofras aducand egalarea pentru Unirea in minutul 88.

Dupa victoria de vis din Scotia, cand Unirea Urziceni s-a impus cu un incredibil 4-1, Glasgow Rangers a venit in Romania pentru a-si lua revansa pe stadionul Stelei.

A fost o aparitie ciudata pentru suporterii obisnuiti in Ghencea sa-i vada pe scotieni in echipament ros-albastru, stelistilor prezenti in numar mare in tribune fiindu-le greu sa sustina echipa care joaca impotriva culorilor lor favorite.

Cu toate acestea, atmosfera a fost una foarte buna, animata atat de romanii care sustineau Urziceniul, cat si de cei aproape 2.000 de suporteri veniti din Scotia pentru a sustine pe Glasgow.

Unirea a avut un inceput bun de partida, fiind mai mereu prezenta in jumatatea adversa, dar fara sa reuseasca sa pericliteze buturile aparate de McGregor. Abia dupa un sfert de ora de joc au reusit scotienii sa echilibreze meciul si sa urce mai consistent in jumatatea de teren a ialomitenilor.

Dupa o semi-ocazie a lui Tibi Balan, care a avut primul sut pe spatiul portii al meciului, Arlauskis a avut primele emotii la un sut de la mare distanta, insa a tratat faza cu calm si a respins. Ialomitenii au replicat cu o faza in care Bordeanu a pasat la Frunza, acesta a centrat pentru Bilasco, dar atacantul a pierdut mingea in marginea careului mic.

Putin inainte de implinirea primei jumatati de ora a intalnirii, Onofras l-a inlocuit pe Tibi Balan, insa ocazia de gol a Unirii a venit de la fundasul Maftei, fostul capitan al Rapidului sutand violent din faza fixa de la distanta, insa portarul oaspetilor a fost pe faza.

A urmat o noua ratare a scotienilor pe contraatac, prin Miller, al carui sut periculos a fost parat de Arlauskis, faza fiind urmata de o mare ocazie de gol a gazdelor, dupa o actiune rapida a ialomitenilor, in care Varga a pasat de pe stanga pentru Frunza, acesta s-a intors rapid spre poarta, dar sutul sau deviat a fost scos in ultimul moment de McGregor.

Apropierea pauzei i-a facut pe elevii lui Dan Petrescu sa se grabeasca inexplicabil la aproape orice faza de atac. Astfel, atat Brandan, cat si Bilasco sau Frunza au incercat poarta adversa cu suturi de la peste 35 de metri, desi toate actiunile de atac le permiteau sa se apropie mai mult de poarta adversa.

Suturile de la distanta ale Unirii au continuat si dupa pauza, fara a crea mare pericol la poarta adversa. Pericolul a venit, insa, la poarta lui Arlauskis care in minutu 62 a aparat incredibil un sut trimis din apropiere de Miller, dupa o faza in care apararea Urziceniului a fost pacalita de Lafferty.

Cu un sfert de ora inainte de expirarea timpului regulamentar, Onofras putea deschide scorul, insa, dupa ce a preluat elegant la limita offside-ului, acesta a sutat la coltul scurt, acoperit bine de portarul scotienilor.

Dupa o alta ocazie mare a lui Bilasco, deschiderea de scor a venit impotriva cursului jocului la poarta lui Arlauskis, prins pe picior gresit de un sut cu dreptul de la distanta al lui McCulloch (79′), mingea muscand pamantul in fata portarului ialomitenilor.

Onofras putea egala in acelasi minut. Un contraatac rapid al Unirii pornit de la punctul de la mijlocul terenului l-a gasit pe Onofras nemarcat in dreapta careului advers. Insa, intrat in unghi inchis, jucatorul Urziceniului l-a driblat pe portar si a tras cu sete, mingea fiind scoasa cu capul de Wilson de pe linia portii.

Desi putini suporteri ai Urziceniului au fost prezenti in tribune, publicul fiind format din tot felul de spectatori pasionati de fotbal si sustinatori ai oricarei formatii romanesti, atmosfera a fost una spectaculoasa in minutele de final, cand intreg stadionul a incurajat trupa lui Dan Petrescu.

Si scandarile si aplauzele spectatorilor nu au ramas fara rezultat. Cu doua minute inainte de final, Marius Onofras a ridicat publicul in picioare cu un sut magnific din afara careului direct in vinclu, executie de senzatie care a adus punctul egalizator meritat de Unirea Urziceni.

Posted on 05/11/2009, in Champions League, Fotbal and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Un meci slab. Noroc cu cronica Irinei Maxim, care-l mai salveaza. Vreau sa remarc promptitudinea cu care autoarea a terminat de scris si de postat cronica. Exact in momentul in care arbitrul a fluierat finalul meciului. Felicitari. 🙂

2. Wow! Si ce poze! Alese cu multa grija, cele mai bune. Irina, ma impresionezi de fiecare data. Esti cea mai buna. :*