Dinamo, batuta la scor de Galata

Romania Soccer Europa League

Fara ajutorul fanilor din tribune, Dinamo a clacat din nou in fata turcilor de la Galatasaray, fiind invinsa cu 3-0. Scorul a fost deschis de Keweel in minutul 22, Nonda si Topal stabilind scorul final.

Turcii au venit decisi la Bucuresti sa obtina cele trei puncte, dupa victoria categorica de la Istanbul din tur. Galata a inceput in forta meciul, dominand autoritar in jumatatea de teren dinamovista, iar in minutul 22 a reusit sa deschida scorul prin Harry Keweel care a pacalit din fenta un fundas dinamovist si a sutat din 15 metri fara sanse pentru Dolha.

Nauciti de golul primit, dinamovistii au incasat imediat a doua lovitura, la doar doua minute distanta Shabani Nonda ridicand scorul la 2-0 pentru Galata. Daca la primul gol Dolha nu a reusit sa intervina, la lovitura de cap a lui Nonda portarul dinamovist a atins mingea, insa a scapat-o in plasa de langa bara.

Cainii au incercat sa revina in joc pe finalul primei reprize, cand Niculescu si Alexe au aparut mai des in preajma careului advers, insa fara a produce prea mult pericol. Ultimul minut al primei parti a adus si primul sut pe spatiul portii adverse, insa executia lui Marius Alexe nu i-a pus probleme lui Leo Franco.

La reluare, jocul prost al dinamovistilor a continuat, in timp ce turcii s-au distrat in teren cu diverse pase sepctaculoase si executii superbe. Golul al treilea a venit, practic, in mod normal. In minutul 56 Mehmet Topal a prins un sut fabulos de la 25 de metri lateral stanga, invingandu-l pe Dolha cu o executie in diagonala la vinclu.

Putea fi 4-0 in minutul 67, insa Dolha a izbutit sa intervina la executia lui Turan, acesta sutand din prima, singur in centrul careului, dupa o faza frumos legata a turcilor. De parca umilinta alb-rosilor n-ar fi fost suficienta, cu 20 de minute inainte de final, N’Doye a vazut al doilea cartonas galben si a lasat-o pe Dinamo in inferioritate numerica.

Insa, multumiti cu diferenta confortabila de pe tabela, turcii n-au mai fortat, preferand sa-si rezerve fortele. De cealalta parte, dinamovistii au incercat din rasputeri sa dea replica, dar nu le-a iesit nimic.

Posted on 05/11/2009, in Fotbal and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.