Unirea Urziceni – U Craiova 3-2

Unirea Urziceni a castigat, scor 3-2, pe teren propriu cu Universitatea Craiova, dupa un meci in care s-a jucat mai mult in repriza secunda, cand au fost marcate patru din cele cinci goluri. Scorul a fost deschis de Frunza in prima repriza, Mihai Costea a egalat dupa pauza, Frunza a inscris inca o data, Wobay a egalat din nou, pentru ca Bilasco sa aduca victoria in prelungiri

Cu doar doua puncte castigate in ultimele trei etape si eliminata din Cupa Romaniei, Unirea Urziceni a primit vizita unei alte echipe cu mari pretentii insa lipsita de rezultate, Universitatea Craiova clasandu-se inaintea acestei etape doar pe locul 15.

Temperaturile scazute de la ora jocului au facut ca meciul sa fie mai viu, jucatorii celor doua formatii alergand fara intrerupere pe un teren greu, cu portiuni lipsite de iarba sau acoperite cu noroi. Meciul a fost la discretia gazdelor. elevii lui Dan Petrescu avand mereu initiativa in atac si mai multe actiuni la poarta lui Merlier.

Daca fostul portar al Universitatii Cluj a avut activitate, Arlauskis a cam inghetat de frig in prima repriza, cand, de foarte putine ori oltenii au reusit sa se apropie de buturile ialomitene.

Minutul 26 a adus deschiderea de scor din partea gazdelor, dupa o greseala a lui Vali Badoi in defensiva. De eroarea olteanului a profitat Varga, care a pasat spre Frunza, acesta trimitand in plasa cu un sut imparabil la coltul lung.

Vazand ca echipa sa a fost inexistenta in prima repriza, dupa pauza Eugen Neagoe i-a trimis in teren pe Trica si Wobay, doi jucatori bataiosi si cu spirit ofensiv care sa le ia loculamortitilor Rose si Barboianu, jucatori cu profil defensiv folositi aiurea la mijloc.

Imediat jocul s-a aprins, fazele curgand cu repeziciune de la o poarta la cealaltasi la aproape 10 minute de la reluare Mihai Costea a reusit egalarea, cu un sut in diagonala din pasa cu pieptul trimisa de Trica. Bucuria oaspetilor n-a tinut decat 6 minute. Tibi Balan a patruns vijelios pe dreapta, a gasit un culoar de pasa printre doi olteni pana la Frunza, care l-a invins pentru a doua oara pe Merlier cu un sut din coltul careului mic.

La cateva minute distanta, Eugen Trica a indus asistenta in eroare cu o lovitura puternica de cap care a trimis mingea in plasa laterala, ratand o imensa ocazie de egalare. Cu 20 de minute inainte de final, egalitatea s-a restabilit pe tabela, in urma unei actiuni ofensive e mare spectacol. Trica a inaltat o minge in careu, Dina a prelungit cu capul pana la Wobay, care, dupa un stop pe piept perfect, a sutat cu stangul din voleu pe langa un adversar direct in coltul din stanga al portii lui Arlauskis, mascat la aceasta faza.

Dupa alte 10 minute de joc spectculos pe contre, Universitatea Craiova a trecut milimetric pe langa golul victoriei, la o faza in care mingea trimisa din faza fixa de Eugen Trica a zguduit transversala portii Unirii, dupa o lovitura libera din marginea careului scoasa tot de Trica.

Finalul a apartinut gazdelor. Marius Bilasco, de doua ori, Varga si Tibi Balan au amenintat pe rand poarta oltenilor, insa Merlier ajutat de defensiva a reusit sa scoata mingile de pe cadrul portii. Nu si pe cea trimisa de Bilasco in al doilea minut al premugirilor, cand atacantul Unirii a insurubat cu capul o minge direct in vinclul portii oaspetilor.

Posted on 02/11/2009, in Fotbal, U Craiova and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.