Rapid – Otelul Galati 3-0

rapid-otelul-andreea-balaurea

Rapid s-a impus clar in Giulesti impotriva Otelului Galati, invingand cu 3-0, prin reusitele lui Ionita, din prima repriza, si Grigorie si Herea, in repriza secunda, ultimul gol fiind marcat din penalty. Otelul a ramas in inferioritate numerica pe final cand portarul Kolev a fost eliminat

Chiar daca meciul a starnit discutii aprinse intre oficialii si suporterii celor doua echipe, partida dintre Rapid si Otelul nu a fost deloc una razboinica.

Doar tortele si fumigenele aprinse in tribune de suporterii alb-visiniilor au dat impresia ca Giulestiul este martorul unui front de lupta. Jocul din teren a fost unul linistit pe alocuri, dominat in mare parte de elevii lui Nae Manea coborat din loja in teren, pentru a-i tine locul pe banca tehnica lui Viorel Hizo.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 38, cand Alexandru Ionita a primit o pasa superba de la Helder din partea dreapta, si-a pus mingea pe dreptul si a sutat fara mila sub transversala din 10 metri.

Pauza meciului putea sa gaseasca cele doua echipe la egalitate, insa Paraschiv a ratat incredibil in ultimul minut al primei reprize, cand  a trimis cu capul din plonjon pe langa poarta, din doar 5 metri.

Partea secunda a inceput cu o perioada de dominare a otelarilor, care au avut cateva ocazii bune la paorta lui Bornescu. Insa cei care au marcat au fost tot rapidistii, Stefan Grigorie inscriind pentru 2-0 in minutul 68 din centrarea lui Bozovici.

Cu 10 minute inainte de final Kolev a fost faultat in propriul careu si Istvan Kovacs a acordat penalty pentru Rapid si cartonas galben pentru portarul galatenilor. Herea a executat cu siguranta in dreapta sus si a marcat pentru 3-0.

Partida s-a incheiat cu Marius Pena in poarta Otelului, Bulgarul Kolev fiind eliminat in urma primirii unui al doilea cartonas galben in minutele de prelungiri.

Posted on 02/11/2009, in Fotbal, Rapid and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.