Poli Iasi – Dinamo 1-3

LPF 2009 - POLI IASI - DINAMO BUCURESTI

Poli Iasi a pierdut acasa partida cu Dinamo, scor 1-3, desi in prima repriza dadea impresia ca poate face fata cainilor. Dinamo a castigat prin cele doua reusite ale lui Andrei Cristea si golul lui Adrian Cristea, pentru ieseni marcand Ignatov

Poli Iasi si Dinamo au oferit un meci frumos miilor de microbisti prezenti in tribunele arenei Emil Alexandrescu din Iasi. Spectacolul a fost deschis de gazde care au avut numeroase actiuni frumoase de atac finalizate cu ocazii de gol la poarta aparata de Emilian Dolha.

Insa la prima ocazie de gol a cainilor s-a produs si deschiderea scorului. In minutul 19 Torje a patruns in alergare pe dreapta careului advers, a intors mingea in centru pentru Andrei Cristea care a trimis nestingherit in plasa.

Avantajul oaspetilor n-a durat decat cateva minute, in minutul 27 Ignatov reusind golul egalizator cu un sut superb din afara careului, care l-a gasit fara replica pe Dolha.

Repriza secunda a fost inceputa mai bine de dinamovisti, acest lucru vazandu-se si pe tabela de marcaj in minutul 57, cand celalalt Cristea din Stefan cel Mare, Adrian, a dus scorul la 2-1 dupa o pasa de efect din dreapta de la Torje.

Minutul 63 a adus a treia reusita a cainilor in Copou, Andrei Criste marcand inca o data cu un sut sec din centrul careului, dupa o pasa si un contraatac purtat de Marius Alexe pe partea dreapta. Moldovenii puteau reduce din diferenta dupa doar doua minute, insa lovitura de cap a lui Straton, in urma unei pase d epe dreapta, a intalnit bara din stanga, Dolha scapand miraculos fara gol la aceasta faza.

Tot fara gol a scapat si Marc la o faza din minutul 79, cand Adrian Cristea a ratat dubla dupa o cursa personala de peste 50 de metri, finalizata cu un sut in plasa laterala, desi depasise tot in cale, driblandu-l chiar si pe Marc.

Jocul spectaculos si ocaziile au continuat sa curga la cele doua porti, mai ales la cea aparata de Marc, unde Cristea, Alexe sau Zicu au trecut pe rand pe langa gol.

Posted on 02/11/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.