CFR Cluj – FC Timisoara 0-0

CFR Cluj si FC Timisoara au terminat la egalitate ultima partida a etapei a 11-a, un meci incrancenat la extrem, presarat cu numeroase faulturi tari si interventii peste limita regulamentului, dar lipsit de goluri. Clujenii au jucat in inferioritate ultimele 20 de minute, afectate si de ceata deasa din Gruia

Desi partida dintre Steaua si Rapid a fost denumita derby-ul etapei, meciul din Gruia dintre primele doua clasate a fost adevaratul derby, Timisoara si CFR Cluj fiind la egalitate de puncte inaintea acestei runde.

Prima repriza a fost caracterizata mai mult de duritati, atat in teren cat si in tribune. De aici s-a declansat o faza extrem de grava in start de meci, cand o petarda aruncata din tribune a explodat chiar in fata lui Bonfim, fundasul timisorenilor fiind afectat de incident iar meciul intrerupt minute bune.

Incidentul neplacut si-a pus amprenta asupra jocului, afectat si de razboiul vocal dintre cele doua galerii, inceput cu mult inainte de startul meciului. Evolutia celor doua formatii nu s-a ridicat la nivelul asteptat, ocaziile de gol fiind putine, inferioare numeric fata de faulturile dure, unele pedepsite de arbitru, altele lasate fara sanctiuni.

Arman Karamian a deschis seria ocaziilor de gol, continuata apoi de muresan la cealalta poarta. Bucur a dat replica pentru oaspeti, pentru ca Nei sa echilibreze raportul ratarilor. Intrarea lui Traore in locul lui Dani inainte de pauza a dat semnalul ca Antonio Conceicao vrea mai mult de la echipa sa. Insa inaltul atacant n-a rezistat in teren decat o jumatate de ora. Primul cartonas galben l-a primit la cateva secunde dupa ce a patruns pe gazon, pentru ca al doilea sa-l vada in minutul 70 cand l-a lovit din greseala pe Panilimon in incercarea de a suta la poarta.

Repriza secunda a pastrat acelasi aspect al intrarilor dure si al tensiunii amplificata parca de protestele tot mai vehemente ale spectatorilor. Clujenii au fost mai prezenti in joc, Nei, Muresan si Traore, de cateva ori inainte sa fie eliminat, avand ocazii bune de a marca, insa Pantilimon s-a dovedit de neinvins.

De cealalta parte, atacurile au fost mai rare in prima parte a mitanului secund, insa s-au inmultit odata ce trupa lui Ioan Ovidiu Sabau a avut superioritatea numerica. Probabil acesta a fost si motivul care a stat la baza deciziei tehnicianului timisorenilor de a nu forta in ofensiva cu doi atacanti, inlocuindu-l pe Gigel Bucur cu Winston Parks.

Desi pe teren pana la final au existat doar banatenii, cea mai mare ocazie a finalului de meci a apartinut gazdelor, la o lovitura de cap a lui Alcantara cu pamantul din 7 metri, scoasa incredibil de interventia fenomenala a lui Pantilimon, care a respins cu mana de pe linia portii.

Posted on 26/10/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. E clar ca acest meci a fost derby-ul etapei. Asa zisul derby Steaua – Rapid a fost apa de ploaie.
    Ce vreau sa spun? Ca ma bucur ca meciul s-a terminat la egalitate. Pentru ca echipa care ar fi castigat sa nu se distanteze in campionat la 3 puncte de locul secund si la 4 puncte de celelate echipe aflate in plutonul fruntas. Pentru ca primele 7-8 echipe din clasament sunt toate o apa si un pamant. Pai nu?