U Craiova – FC Vaslui 1-2

LPF2008 - U CRAIOVA - FC VASLUI

FC Vaslui a castigat in deplasare la Craiova, dupa ce a invins Universitatea cu 2-1. Golurile moldovenilor au fost marcate de Temwanjera si Genchev, Florin Costea marcand pe final de meci pentru olteni care au fost privati de un penalty in prelungiri

Dupa infrangerea surprinzatoare de la Ploiesti cu Astra, U Craiova a primit pe teren propriu vizita moldovenilor de la Vaslui, echipa venita cu un moral excelent dupa victoria de la Urziceni cu campioana Unirea.

Evolutia elevilor lui Eugen Neagoe a fost datatoare de speranta in prima parte a intalnirii, jocul bun prestat de Wobay in atac dand impresia ca oltenii sunt aproape de deschiderea scorului. Insa Haisan si defensiva bine asezata de Marius Lacatus au impiedicat golul oltenilor.

Chiar daca oltenii au fost mai prezenti in joc, primul gol al meciului a venit la poarta lui Merlier, titularizat in locul lui Silviu Lung junior intre buturile Craiovei. Delgado a centrat fenomenal de langa Rose de pe dreapta, mingea a ajuns la Temwanjera (’25) care cu o lovitura de cap plasata l-a lasat fara sanse pe portarul gazdelor.

Trupa lui Neagoe putea reveni pe tabela de scor dupa doar patru minute, la lovitura libera executata magnific de Prepelita de la 25 de metri, pozitie centrala, insa mingea s-a incapatanat sa treaca la o palma de poarta.

Finalul primei parti a apartinut, ca si inceputul, tot gazdelor, Florin Costea, Wobay sau Dilevski trecand pe rand pe langa golul egalizator. Acesta nu a venit nici dupa pauza, chiar daca oltenii au fortat ofensiva prin introducerea in lupta a lui Mihai Costea in locul lui Soava.

Cei care au marcat au fost tot vasluienii, la cinci minute de la reluare. Wesley l-a gasit cu o pasa inteligenta la intalnire pe Genchev, acesta a preluat elegant cu stangul in careu si a sutat nemilos cu dreptul pentru un 2-0 parca nemeritat de gazde.

Restul meciului a avut o desfasurare aproximativ identica celei din prima repriza. Cu oltenii mereu in atac in incercarea de a surprinde apararea oaspetilor, in timp ce acestia au intepat de cate ori au avut ocazia pe contraatac.

Cu un minut inainte de expirarea timpului regulamentar, oltenii au reusit sa reduca din diferenta prin Florin Costea, care, ajutat de o deviere subtila a lui Farkas, a trimis mingea in bara, de unde a intrat in plasa. Oltenii puteau beneficia si de un penalty in prelungiri, insa arbitrul spaniol Perez nu a acordat penalty la o impingere a lui Hugo Luz in careu asupra aceluiasi Costea.

Posted on 25/10/2009, in FC Vaslui, Fotbal, U Craiova and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.