Dinamo – Gloria Bistrita 1-1

Dinamo a terminat la egalitate pe teren propriu cu Gloria Bistrita, ultima echipa din clasament, scorul final, 1-1, fiind stabilit prin golul lui Andrei Cristea din prima repriza si reusita lui Keita din partea secunda. Dinamo a fost privata de un penalty in ultimul minut de joc la un fault in careu al lui Ciuca asupra lui Andrei Cristea

Dupa acel 5-0 din aprilie, cand Dinamo s-a impus categoric pe teren propriu, Gloria Bistrita a intrat in Stefan cel Mare cu dorinta de a spala rusinea din primavara si a demonstra ca nu a venit la Bucuresti sa faca iar figuratie.

Elevii lui Halagian s-au achitat, insa, cu mare greu de sarcinile impuse, fiind dominati autoritar de dinamovisti in prima repriza. Cainii au avut numeroase ocazii de gol, Andrei Cristea, Alexe, Bostina sau N’Doye trecand pe langa deschiderea scorului.

Pana la urma, dupa o imensa ratare a lui Hora pentru oaspeti, deschiderea de scor a venit in mod firesc din partea gazdelor, Andrei Cristea profitand de o centrare superba a lui Molinero in minutul 37, pentru a trimite in plasa din cativa metri.

Partea secunda a intalnirii a debutat cu o mare ratare a celuilalt Cristea dinamovist, Adrian, al carui sut din centrul careului a fost scos excelent de Albut in lateral din pozitie de unu la unu.

Oboseala acumulata de dinamovisti in dezastrul de la Istanbul cu Galatasaray si-a spus cuvantul la jumatatea reprizei a doua, motiv numai bun pentru ardeleni de a forta atacul. Iar in minutul 68, Keita, intrat in teren cu doar trei minute in urma, a restabilit egalitatea pe tabela, dupa ce Gloria a facut sah mat apararea dinamovista.

Bistritenii puteau produce surpriza peste cateva momente, cand Bajenaru a sutat milimetric pe langa poarta din lateral, in urma unei faze de contraatac a ardelenilor care a gasit defensiva cainilor in stare inerta.

Daca in prima repriza dinamovistii au dominat jocul, in mitanul secund elevii lui Talnar abia s-au apropiat de buturile adverse, initiativa apartinand mai mult oaspetilor. Doar pe final a fortat Dinamo victoria, insa Tamas si apoi Zicu nu au gasit spatiul portii Gloriei. In ultimele secunde de joc, Andrei Cristea a fost agatat de Madalin Ciuca in careul Bistritei, insa Ciprian Dansa nu a acordat penalty si meciul s-a incheiat cu scor egal.

Posted on 25/10/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.