Ceahlaul Piatra Neamt – Unirea Alba Iulia 1-1

La Piatra Neamt, Ceahlaul a terminat la egalitate, scor 1-1, partida din etapa a 11-a. Pentru moldoveni a marcat Doicaru in prima repriza, golul egalizator venind de la Veljovici in prelungirile meciului

Despartite de doar un punct pe locurile 16 si 17 din partea de jos a clasamentului, Ceahlaul si Unirea Alba Iulia au aratat un meci potrivit cu pozitia din ierarhia provizorie a campionatului.

Ceahlaul, echipa cu cele mai multe goluri primite in acest sezon, a avut un start slab de meci. Mai incisiva in prima parte a fost echipa din Alba Iulia, prin actiunile reusite de  Florin Dan si Veljovici.

Insa cei care au marcat au fost nemtenii, in urma unei faze superbe a Ceahlaului. Cebotaru a centrat in marginea careului, Doicaru (37′) apreluat elegant si cu un sut fenomenal cu stangul l-a invins pe Rotaru.

Intrati in dezavantaj la vestiare, ardelenilor le-a fost greu sa revina in meci dupa pauza. Evolutia slaba a elevilor lui Adrian Falub si apararea pe toate liniile a gazdelor au impiedicat suturile periculoase spre poarta lui Lipitor.

Pe final de partida si-au facut aparitia si nelipsitele trageri de timp intr-un meci de asemenea nivel. O astfel de faza a venit chiar si din randul oficialilor nemteni, Florin Marin impiedicand in minutul 74 reluarea meciului cu aruncare de la margine dupa ce elevii sai scapasera mingea in afara terenului.

Antrenorul nemtenilor a fost chiar bruscat de unul dintre fundasii ardeleni, insa interventia prompta a arbitrilor a linistit spiritele. Pana la urma, Florin Marin a fost trimis in tribune de Radu Petrescu, dupa ce a contestat vehement o decizie a arbitrului la o faza in care Doicaru solicitase penalty, desi in momentul pasei fusese in offside, iar ajuns in fata lui Rotaru a simulat artistic.

Cand mai erau doar doua minute pana la final, Unirea a reusit egalarea, spre disperarea nemtenilor. Grozav l-a depasit fenomenal pe Forminte in stanga si a centrat perfect pentru Veljovici in fata portii. Egalarea a declansat pofta de joc a moldovenilor, dupa multe minute de joc anost si trageri de timp, care s-au dovedit nefolositoare.

Posted on 25/10/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.