Otelul Galati – Poli Iasi 4-0

LPF 2009 - GLORIA BISTRITA - OTELUL GALATI

Poli Iasi a pierdut cu un socr drastic partida de la Galati, fiind invinsa cu 4-0 de Otelul, desi a dominat clar prima repriza. Galatenii au deschis scorul la primul sut pe poarta, majorand diferenta in repriza secunda, mai ales dupa ce Pecnik a fost eliminat usor.

In incercarea de a obtine prima victorie din istori in deplasare la Galati, Poli Iasi a inceput in forta meciul cu Otelul. Startul incisiv de partida a fost datorat si dorintei antrenorului iesenilor Petre Grigoras de a-si demnstra calitatile impotriva fostei sale echipe.

Iesenii au avut, in prima repriza mai ales, o multime de ocazii la poarta lui Kolev, asaltat din toate directiile de suturile trimise de fotbalistii din Copou, majoritatea venind in urma unor centrari de la coltul terenului.

Balde, Constantin, Bratu sau Viveiros au trecut pe rand de mai multe ori pe langa deschiderea scorului, insa Kolev a scapat de fiecare data cu fata curata, atata datorita interventiilor proprii, cat si a evolutiei sigure in defensiva a apararii galatene.

Prima ocazie a gazdelor a aparut abia in minutul 23, cand un contraatac rapid al galatenilor s-a incheiat cu un sut periculos al lui Ibeh din lateral stanga, mingea trecand putin pe langa poarta.

cu toata dominarea autoritara a iesenilor, deschiderea de scor a venit in mod total surprinzator din partea otelarilor care au inscris la primul sut pe poarta. Giurgiu a marcat primul sau gol in urma unui contraatac supranumeric la care elevii lui Grigoras s-au oprit din actiune crezand ca galatenii sunt in offside.

Afectati de golul primit, iesenii nu si-au revenit nici dupa pauza si la cinci minute de la reluare, John Ibeh a dus scorul la 2-0, cu un sut sec din amrginea careului, dupa ce Plesca respinsese trei suturi extrem de periculoase ale gazdelor, aflate pe val.

Faza care a fost decisiva pentru soarta meciului s-a petrecut la doar doua minute distanta de la golul lui Ibeh. Pecnik a interpretat gresit o centrare inalta si s-a impiedicat singur in careu, dezechilibrare care a dus la o anumita incomodare a lui Pena in careu. Galateanul a cazut teatral si l-a pacalit pe Teodor Craciunescu, arbitrul acordand atat penalty pentru gazde, cat si cartonas rosu pentru fundasul iesenilor.

Marius Pena a marcat de la punctul cu var si a dus scorul la 3-0, diferenta imposibil de remontat de o echipa in inferioritate numerica a Iasiului, care a mai incasat inca un gol de la Giurgiu, in minutul 76, acesta reusind dubla cu un sut din apropiere dupa o centrare din faza fixa de pe stanga.

Otelul: 12. Kolev – 3. Rapa, 16. Sarghi, 18. Sg. Costin, 23. Salageanu – 26. Neagu (10. Mojsov ’71), 29. Giurgiu – 7. L. Iorga, 15. Ibeh (9. Axente ’77), 6. Patras – 27. Pena (30. Paraschiv ’64). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Politehnica Iasi: 12. Plesca – 77. Buta, 15. Mihailov, 28. L. Munteanu, 5. Pecnik – 13. Cr. Bratu (7. Bersnjak ’54), 23. Ad. Ilie, 8. Ignatov (18. Miclea ’74) – 16. N. Viveiros, 21. Balde, 10. Cr. Constantin (11. Bujor ’79). Antrenor: Petre Grigoras.

Cartonase galbene: Kolev ’11, Salageanu ’24

Posted on 24/10/2009, in Fotbal and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.