Gaz Metan Medias – FC Brasov 1-1

brasov

Gaz Metan Medias si FC Brasov, au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din etapa 11 a Ligii 1. Cristescu a marcat pentru brasoveni in prima repriza, Hoban egaland in cea de-a doua. Pe final de meci Gazul a avut o bara prin Lazar

FC Brasov a intalnit un adversar extrem de determinat la Medias, Gazul lui Cristi Pustai fortand in atac inca de la primul fluier al lui Ovidiu Hategan.

Cristi Munteanu a creat cateva faze ofensive foarte bune ale gazdelor, care i-au luat usor prin surprindere pe brasoveni, portarul Minca avand destule emotii la centrarile mijlocasului gazarilor. Alaturi de Munteanu, Hoban, Kubala sau Eric au pus pe rand presiune asupra buturilor brasovene, insa defensiva formatiei de sub Tampa a rezistat fara sa primeasca gol.

Pana la urma acesta a venit la poarta cealalta, dupa ce Cristescu a deschis scorul cu trei minute inainte de pauza cu un sut superb din marginea careului direct sub transversala portii lui Buchta, uriasul portar care nu primise gol in campionat de trei etape.

Startul reprizei secunde a apartinut mai mult oaspetilor, elevii lui Moldovan fiind mai prezenti in joc si cu mai multe actiuni reusite la poarta lui Buchta. Insa, la fel ca in prima parte, golul a venit in poarta echipei mai incisive. In minutul 63 o lovitura libera executata de Eric din extrema dreapta l-a gasit excelent pe Hoban la 8 metri de poarta, acesta trimitand puternic cu capul in plasa.

Mediesenii puteau chiar sa-si treaca in cont toate cele trei punct puse in joc, daca Lazar n-ar fi trimis cu capul in transversala cu cinci minute inainte de expirarea timpului regulamentar.

Posted on 24/10/2009, in Fotbal, Gaz Metan Medias and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.