Unirea a produs miracolul la Glasgow

BRITAIN SOCCER CHAMPIONS LEAGUE

Unirea Urziceni a invins cu 4-1 pe Glasgow Rangers in deplasare, reusind sa revina de la 1-0 pentru gazde dupa ce scorul a fost deschis in minutul 2. Tudor a aparat un penalty la 1-1, dupa ce Bilasco a egalat. In repriza secunda Unirea a mai inscris de trei ori, toate golurile fiind datorate devierilor in propria poarta ale scotienilor.

Aflata in fata unei deplasari dificile pe terenul scotienilor de la Glasgow Rangers, formatia antrenata de Dan Petrescu a inceput crispat a treia partida din grupele Champions League, gazdele fiind mai incisive in start de meci.

Intalnirea a debutat, de fapt, de la scorul de 1-0 pentru gazde, dupa ce in al doilea minut de joc Ricardo Villana a deviat in propria poarta o minge sutata de Mendes din afara careului, dupa o prima lovitura de colt a scotienilor.

Dupa cateva oportunitati de a marca a celor din Glasgow, care timp de aproape jumatate de ora au dominat copios meciul, in minutul 32 Marius Bilasco a deschis balul pe arena scotiana Ibrox, restabilind egalitatea. Brandan a centrat in urma unei faze personale in banda stanga, mingea a ajuns in fata portii la bara a doua de unde Bilasco a reluat in plasa cu un sut in forta.

Scotienii au avut ocazia sa revina la conducere pe tabela cu cinci minute inainte de pauza, insa Daniel Tudor a parat fenomenal sutul din penalty expediat de Davis. Putin mai devreme, arbitrul olandez acordase lovitura de la 11 metri, dupa ce mingea trimisa cu capul de Weir il atinsese pe mana pe Bruno Fernandes in careul Unirii.

Repriza secunda a debutat cu o alta atitudine in joc a ialomitenilor. Convinsi ca nu mai au ce pierde, elevii lui Petrescu au luat cu asalt jumatatea de teren a gazdelor, iar la 4 minute de la reluare s-au instalat la conducere si pe tabela. In urma unui corner de pe dreapta, mingea a fost centrata in careu, de unde Bruno Fernandes, aflat cu spatele la poarta, a deviat fabulos cu calcaiul, portarul McGregor fiind scos de pe traiectorie de o deviere a coechipierului sau, Lafferty.

Dupa doar 10 minute a venit al treilea gol al Unirii, tot in urma unui autogol al scotienilor. De aceasta data McCulloch a trimis cu capul in propria poarta o centrare excelenta din lovitura libera executata de Tibi Balan.

Cu moralul sfasiat de o evolutie debordanta a ialomitenilor, cei de la Rangers au mai incasat un gol in minutul 65. O lovitura libera indirecta a Unirii a fost executata scurt la Brandan, acesta a sutat cu toata forta, mingea fiind deviata din nou de un adversar in plasa portii lui McGregor, ingenuncheat la propriu si la figurat de aceasta faza.

Incercarile disperate ale gazdelor de a reveni in joc si a se apropia de Unirea Urziceni s-au lovit sistematic de o defensiva precisa si asezata perfect in teren a campioanei Romaniei, meciul terminandu-se in fluieraturile putinilor suporteri scotieni ramasi in tribune.

Posted on 20/10/2009, in Champions League, Fotbal and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.