Astra Ploiesti – U Craiova 3-1

Astra Ploiesti a castigat cu 3-1 partida de pe teren propriu cu Universitatea Craiova, un meci extrem de tensionat mai ales pe final, cand Paulinho si apoi Trica au fost eliminati, cel din urma fiind aproape sa-l ia la bataie pe arbitrul Deaconu

Fara capitanul Dorel Stoica in primul unsprezece, aceasta fiind prima absenta a fundasului oltean din echipa Craiovei, Universitatea a avut multe de indurat in deplasarea de la Ploiesti, cu Astra.

Pentru Nicolo Napoli a fost prima partida in care si-a intalnit fostii elevi de la Craiova, tehnicianul italian fiind indepartat in aceasta vara de pe banca echipei oltene, pentru a ajunge la Ploiesti, dupa ce a stat cateva saptamani si pe banca Brasovului. Si Universitatea are un antrenor nou, Eugen Neagoe preluand echipa dupa ce Daniel Mogosanu a fost demis din cauza rezultatelor slabe.

Universitatea a fost de nerecunoscut in prima repriza, dominata categoric de o echipa dinamica a Astrei care a avut prima ocazie de gol chiar in minutul 7, prin Oprsal. Insa deschiderea de scor a venit dupa 6 minute, cand Mitchell a deviat cu spatele in propria poarta un sut in diagonala a lui Stratila.

Abia in minutul 17 a reusit Craiova primul sut pe spatiul portii lui Munteanu, goalkeeper-ul Astrei retinand insa mingea trimisa de Florin Costea din centrarea lui Mihai Costea.

Dupa o alta ocazie a ploiestenilor prin Dokic, Liviu Ganea a dus scorul la 2-0 in minutul 22 in urma unei faze de exceptie. Dokic a pasat inteligent la Ganea, ramas singur pe poarta dupa o cursa de 20 de metri, acesta punctand cu un sut violent din marginea careului, fara sanse pentru Silviu Lung.

Diferenta de scor putea fi mai mare daca mingea deviata de Stratila, dupa o combinatie cu Seto, n-ar fi intalnit transversala portii oltene. Din  bara mingea a sarit la Ganea care a ratat inexplicabil din 4 metri cu toata poarta goala in fata, sutand alaturi.

Cu trei minute inainte de pauza, Takayuki a bifat o alta ratare monumentala in contul Astrei, lovitura acestuia de cap in urma unui corner de pe dreapta intalnind din dnou transversala portii Craiovei.

Cea mai mare ocazie de gol a oltenilor a venit abia in minutele de prelungiri ale primei reprize, cand Florin Costeaa pasat la Eugen Trica in careu, sutul acestuia fiind parat incredibil de Cristi Munteanu.

O alta atitudine in joc au avut oltenii dupa pauza, elevii lui Neagoe luand cu asalt careul Astrei inca din primul minut. Mai intai Mihai Costea a sutat in plasa laterala, pentru ca apoi Wobay sa nu reuseasca sa reia in plasa din cativa metri.

Ploiestenii au replicat printr-un contraatac condus de Liviu Ganea. Atacantul a scapat singur in careu, dar a fost ajuns din spate si deposedat pentru moment. Tot el a recuperat si a pasat in centrul careului oltenilor, de unde Dokic, venit in viteza din spate, a sutat dezamagitor mult peste poarta.

Cu 10 minute inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, Paulinho Dinarte a vazut al doilea cartonas galben, in urma unei simulari in careul advers si a lasat Astra in inferioritate numerica pentru finalul meciului.

Egalitatea numerica s-a restabilit dupa 5 minute cand Trica a parasit si el terenul dupa o faza foarte tensionata. Alexandru Deaconu i-a aratat intai cartonasul galben pentru proteste, insa mijlocasul oltean a cedat psihic si a sarit sa-l loveasca pe arbitru, care i-a aratat apoi cartonasul rosu. Trica a fost calmat cu greu de colegi si a parasit pana la urma gazonul.

Finalul a fost de foc. Craiova a redus din diferenta in penultimul minut al partidei, la o faza fixa a oltenilor tratata cu superficialitate de apararea gazdelor. Insa Miranda a decis soarta intalnirii dupa doar cateva secunde, inchizand tabela in urma unui contraatac solitar.

Posted on 18/10/2009, in Astra Ploiesti, Fotbal, U Craiova and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.