FC Timisoara – Ceahlaul Piatra Neamt 6-0

timisoara

Timisoara a trecut pe prima pozitie a clasamentului dupa ce a invins la scor de tenis pe Ceahlaul Piatra Neamt, un 6-0 reusit prin dublele lui Magera, Chiacu si Goga

Dupa infrangerea Rapidului de catre CFR Cluj in Giulesti, scor 1-4, FC Timisoara a avut sansa sa devina lider in clasament, tot ceea ce aveau nevoie elevii lui Ioan Ovidiu Sabau fiind o victorie la diferenta de patru goluri cu Ceahlaul Piatra Neamt.

Cu acest gand au inceput banatenii meciul de pe Dan Paltinisanu, Lukas Magera deschizand scorul la cateva secunde de la fluierul de start al lui Augustus Constantin. Curtean a centrat de pe stanga, Vitelaru a respins gresit pana la Magera care l-a vazut pe portarul Lipitor iesit mult din poarta si l-a lobat excelent pentru 1-0.

Minutul 5 al intalnirii i-a gasit pe moldoveni condusi cu doua goluri diferenta, a doua reusita a Timisoarei venind de la Hristu Chiacu, dupa o centrare a marcatorului primului gol.

Iuresul ofensiv al gazdelor s-a mai domolit spre jumatatea reprizei, cand timisorenii au ales sa se menajeze in vederea meciului urmator din Europa League, dar si sa-si conserve fortele pentru repriza secunda. Nu inainte ca Hristu Chiacu sa treaca milimetric pe langa al doilea gol in tricoul banatenilor, sutul sau din ultimul minut al primei reprize fiind deviat cu varful degetelor in transversala de Lipitor.

N-au trecut nici cinci minute de la reluarea meciului si scorul a devenit 3-0 in favoarea Timisoarei. Cel mai bun jucator al partidei, Lukas Magera, a agatat inspirat o minge centrata de la coltul terenului de Artiom Karamian si a inscris cu un sut pe jos din 10 metri.

Minutul 71 a adus a doua bara la poarta lui Lipitor, tot Magera fiind la finalizare si de aceasta data, cand sutul sau din alergare a fost deviat cu piciorul de portarul moldovenilor si a nimerit transversala. La faza imediat urmatoare, Ceahlaul a mai trecut la statistica meciului o bara, autorul fiind Doicaru.

Finalul meciului a apartinut in totalitate formatiei antrenata de Sabau, Dorin Goga marcand doua goluri intr-un singur minut, pentru ca tabela sa fie inchisa de Hristu Chiacu in prelungiri, pentru un 6-0 categoric in favoarea Timisoarei.