Unirea Urziceni – FC Vaslui 1-2

FC Vaslui a obtinut prima sa victorie din Liga 1 la Urziceni, invingand Unirea cu 2-1 prin golurile lui Gerlem si Wesley, dupa ce ialomitenii au condus la pauza cu 1-0, golul gazdelor fiind marcat de Onofras.

Fara cativa titulari in teren, suspendati sau accidentati, Unirea Urziceni a inceput cu piciorul pe acceleratie partida cu FC Vaslui din etapa a zecea, elevii lui Dan Petrescu luandu-i pe sus pe moldovenii condusi de pe banca de Marius Lacatus.

Desi la Urziceni a plouat neincetat ddin ziua precedenta celei a partidei, terenul foarte greu, imbibat de apa, nu a pus prea mari probleme ialomitenilor care au avut prima ocazie in minutul 6 de joc, cand Hugo Luz i-a suflat lui Onofras mingea in fata portii in urma unei centrari bune de la Frunza.

Onofras nu s-a lasat insa la o lovitura de colt a Unirii dupa un minut, mingea prelungita perfect de Mehmedovici fiind trimisa cu capul in plasa de Onofras din doar 5 metri.

Replica vasluienilor a fost palida, prima faza amenintatoare venind in minutul 8 cand Raul Costin a batut direct pe poarta o faza fixa de la 30 de metri, insa executia slaba a moldoveanului nu i-a pus probleme lui Arlauskis.

Cea mai mare ocazie a oaspetilor s-a inregistrat la jumatatea primei reprize. Faza initiata de pasa lui Wesley l-a gasit pe Gerlem pe contraatac, acesta a patruns perpendicular pe poarta, dar sutul sau din 16 metri a ocolit spatiul portii ialomitenilor.

Cu zece minute inainte de pauza, Unirea a provocat panica in careul lui Haisan, cand Mehmedovici si Danalache nu au reusit sa suteze pe poarta din centrul careului, mingea ajunsa la Onofras fiind trimisa de acesta la o palma de bara.

Tot Onofras a ratat o alta mare ocazie de a inscrie in minutul 44, mingea intepata de acesta din fata portarului moldovenilor, trecand peste transversala. Cu o mare ocazie a inceput Unirea si partea a doua a intalnirii, la doua minute de la reluare sutul lui Danalache fiind parat incredibil de Haisan in situatie de unu la unu.

Realizatorul celei mai mari ocazii a moldovenilor din prima repriza nu a mai gresit tinta in minutul 51, aducand egalarea pe tabela cu un sut splendid de la aproape 30 de metri care a muscat din gazon in fata portarului inainte de a intra in plasa.

Surpriza a venit in minutul 72, cand Vasluiul, fara gol marcat pana acum la Urziceni, a reusit al doilea gol in acest meci, de aceasta data Wesley fiind cel care a trimis mingea in plasa din centrarea lui Delgado.

Vasluiul lui Lacatus putea chiar sa mareasca diferenta cu zece minute inaintea expirarii timpului regulamentar, insa Wesley a fost blocat pe contraatac si apoi sutul lui Gerlem a fost deviat in ultimul moment de pe cadrul portii gazdelor.

Minutul 85 putea aduce un penalty pentru Unirea Urziceni in urma unui hent al lui Hugo Luz care a preluat cu umarul si apoi cu bratul mingea in propriul careu. Dar Matteo Trefoloni a lasat jocul sa continue, aflandu-se destul de departe de faza, iar semnalizarea de la margine nu a venit pentru ca centralul italian sa acorde lovitura de la 11 metri, care putea anula prima infrangere a campioanei in acest sezon.

Posted on 16/10/2009, in FC Vaslui, Fotbal and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 3 comentarii.

1. Poate o sa vi se para curios ca am mizat pe FC Vaslui inainte de inceperea jocului. Da. Asa a fost. Pentru ca Vaslui e o echipa foarte puternica, care se poate bate la titlu si pentru ca Unirea trebuia sa mai piarda si ea acasa. In plus pe Dan Petrescu si pe Unirea nu pot sa-i sufar. Pentru tactica antifotbal adoptata si pentru victoriile obtinute impotriva cursului jocului. Si in aceeasi masura pentru presiunea pe care o pune Bursucul pe arbitri. In plus are o fatza care cere palme. Asadar ma bucur foarte mult. Felicitari FC Vaslui, Porumboiu si Lacatus. Bravo tata!

2. manoliuval

OPERATIUNEA MATRIX

SALVATI-VA VIATA, FAMILIA SI INDENTITATEA

1. AFARA FMI DIN ROMANIA, BANI DE LA FMI SE DUC LA FIRME PARTICULARE ALE CLASEI POLITICE, DAR NU SUNT BANI PENTRU CETATENII ROMANIEI, PENTRU SALARII, MEDICAMENTE, PENSII SI ALTELE, IAR ROMANI TREBUIE SA PLATEASCA ACESTE DATORII LA FMI.
    2. INDUSTRIE, CERCETARE, INVATAMANT, AGRICULTURA SI ECONOMIE DE STAT SI NU MAFIOTA SI TERORISTA
    3. STOP STUDIILOR GRATUITE PENTRU CETATENI STRAINI CARE DUPA CE TERMINA STUDIILE GRATUITE SUNT ANGAJATI IN INSTITUTIILE STATULUI SI LUPTA IMPOTRIVA STATULUI SI CETATEANULUI ROMAN, VEZI CAZUL EUGEN TOMAC CETATEAN UCRAINIAN CARE A REFUZAT SA TRIMITA DOCUMENTELE DE VOTARE DIN STRAINATATE.
    4. TINERII CETATENI AI ROMANIEI SA AIBA DREPTUL SA DEA EXAMEN ORI DE CATE ORI ESTE NEVOIE PENTRU ADMITERE LA LICEU SI PENTRU A OBTINE DIPLOMA DE BACALAUREAT SI STATUL SA ASIGURE SERVICIU SI SALARIU PENTRU TOTI CETATENI ROMANIEI.
    5. RESURSELE ENERGETICE NATURALE ALE ROMANIEI SA TREACA DE URGENTA IN PROPRIETATEA STATULUI.
    6. TOATE PERSOANELE VINOVATE DE PARTICIPARE LA DISTRUGEREA SI JEFUIREA ROMANIEI SI EXTERMINAREA POPORULUI ROMAN SA PLATEASCA.
    7. ROMANIA DUPA 1990 NU MAI ARE INDUSTRIE SI ECONOMIE, DAR SUNT FUNDATII, ASOCIATII SI ONG-URI PARTICULARE,(VEZI, MASONERIA CONSIDERATA DE UTILITATE PUBLICA) CARE SUNT FINANTATE DIN BANII POPORULUI ROMAN SI NU PRODUC NIMIC, SA FIE FINANTATE DE PERSOANELE INTERESATE SI NU DE POPORUL ROMAN SARACIT SI INFOMETAT.
    8. STOP REGIONALIZARII ROMANIEI, DESMEMBRAREA ROMANIA LA ORDIN EXTERN: SUA-ISRAEL RUSIA, FRANTA, UNGARIA SI ALTELE.
    9. AFARA NATO DIN ROMANIA PENTRU CA AU VENIT SA APERE CE FURA SI JEFUIESC EVREII IN ROMANIA DUPA 1989 SI NU NE APARA DE RUSIA, DEOARECE SUNT IMPREUNA LA FURAT SI JEFUIT IN ROMANIA.
    10. STOP CIP-URILOR SI VACCINARILOR CRIMINALE EVREIESTI-SIONISTE PENTRU EXTERMINAREA POPORULUI ROMAN.

TINERI CETATENI ROMANI TREBUIE SA INTELEGETI CA SCHIMBARILE DUPA 1989 AU FOST FACUTE IN URMA UNEI LOVITURI DE STAT, ORGANIZATA DE SUA- ISRAEL SI RUSIA SI LA CARE AU PARTICIPAT TOATE TARILE MEMBRE NATO SI NIMENI DIN CLASA POLITICA NU A FACUT REFERENDUM SA INTREBE POPORUL ROMAN DACA ESTE DE ACORD SA INSTRAINEZE RESURSELE NATURALE ENERGETICE ALE ROMANIEI, SA DISTRUGA INDUSTRIA SI ECONOMIA ROMANIEI, AU DISTRUS SI VANDUT INTEREPRINDERI PE DOI LEI, LA FIARE VECHI SI AU ARUNCAT ROMANI IN STRADA FARA SERVICIU, SALARIU SI PENSIE.

TINERI CETATENI ROMANI NU IESITI ACUM IN STRADA, DUPA TERMINAREA STUDIILOR SUNTETI SOMERI, PUTREZITI DE VII PE STRADA, FARA SERVICIU, SALARIU SI PENSIE SI ALTI IN ACEASTA PERIOADA VA FURA SI JEFUIESC IN NUMELE VOSTRU.

ROMANI IN STRADA ESTE SOLUTIA.
    ACTIUNI DE PROTEST ZILNICE IN STRADA LA TOATE INSTITUTIILE STATULUI.
    ROMANI IN INSTITUTIILE STATULUI SI STRAINI AFARA DIN ROMANIA.

SINGURA LUPTA ADEVARATA ESTE STRADA, ASA CUM FAC MERCENARII SI TERORISTII STRAINI IN ROMANIA DE 20 DE ANI, CEI DE LA EUROPA LIBERA, PRIN GRUPUL PENTRU DIALOG SOCIAL SI ALTE ASOCIATII, (VEZI, 16 DECEMBRIE 1989, TIMISOARA, 21 DECEMBRIE 1989 BUCURESTI, 15 MARTIE 1990 LA TARGU MURES PENTRU AUTONOMIE MAGHIARA, 13-15 IUNIE 1990 INCERCARE DE LOVITURA DE STAT) AU IESIT IN STRADA IMPOTRIVA NOASTRA SI STRIGAU:

LIBERTATE
    JOS COMUNISMUL
    FARA COMUNISTI, CAND EI SUNT COMUNISTI SAU FII DE TORTIONARI COMUNISTI, VEZI VLADIMIR TISMANEANU, CETATEAN DE ORIGINE SOVIETICA SI AGENT CIA.

SI IN SPATE ATACAU INSTITUTIILE STATULUI ROMAN CU STICLE INCENDIARE, PRIVATIZAU-VINDEAU INTREPRINDERI, ARUNCAU IN STRADA CETATENI ROMANI, PRIN RESTRUCTURARI SI DISPONIBILIZARI ILEGALE SI ABUZIVE.