Dinamo – Pandurii Tg. Jiu 1-1

Dinamo a terminat la egalitate, scor 1-1, partida cu Pandurii din Stefan cel Mare, meci presarat de decizii discutabile ale centralului Georgian Ionescu. Scorul a fost deschis de Tamas dintr-un penalty discutabil, gorjenii egaland in repriza secunda prin Cardoso

Desi situatia in Stefan cel Mare era incendiara inaintea partidei cu Pandurii, dupa ce Dario Bonetti a fost demis, reinstalat in functie si demis din nou de conducere spre nemultumirea suporterilor, meciul dintre Dinamo, cu Ion Marin pe banca, si trupa lui Cartu a fost diametral opusa, un joc calm, fara prea multe evenimente.

Din prima repriza se pot retine doar trei faze. Prima este si cea in urma careia Dinamo a deschis scorul in minutul 7, prin penalty-ul transformat de Gabi Tamas, dupa ce Andrei Cristea l-a pacalit pe Georgian Ionescu sa acorde lovitura de pedeapsa, cautand contactul cu Murgan in careul gorjean.

Al doilea moment important al primei parti este hentul comis de Bostina in propriul careu, la jumatatea primei reprize, gest nesanctionat de centralul intalnirii spre nemultumirea oaspetilor care au protestat vehement. Tot gorjenii au fost dezavantajati in ultimul minut dinainte de pauza, cand Stromajer a solicitat un penalty la un duel cu Goian in careu, faza foarte asemanatoare cu cea in urma careia Tamas a marcat al doilea sau gol in acest sezon.

Cum penalty-ul parea sa fie laitmotivul acestui meci, Marius Alexe a incercat sa mai obtina inca unul in startul partii secunde, insa Georgian Ionescu nu s-a mai lasat pacalit de caderea teatrala a dinamovistului.

Obligata sa iasa mai mult in ofensiva, trupa lui Cartu a inceput in forta repriza a doua, si la doar sapte minute de la reluare, Cardoso a adus egalarea pentru Pandurii cu o lovitura de cap bine plasata din centrul careului, in urma unei centrari de la coltul terenului, faza la care apararea dinamovista statea visatoare.

Dinamo putea prelua din nou conducerea pe tabela in minutul 66, insa torpila de senzatie a lui Adrian Cristea de la mare distanta a zguduit transversala portii lui Stanca, fiind deviata cu varful manusilor de portarul gorjenilor.

Chiar daca suporterii dinamovisti au promis razboi conducerii si proteste vehemente la meciurile de acasa, atmosfera din tribune a fost chiar normala, putinii suporteri prezenti la meci sustinand necontenit echipa, dar doar pana la golul egalizator al gorjenilor, cand un mare numar de fani dinamovisti au parasit stadionul.

Un moment special a fost intrarea in teren in minutul 76 a lui Claudiu Niculescu, cel care a ratat penalty-ul egalarii cu Panathinaikos, atacantul dinamovist fiind intampinat cu aplauze si incurajari de putinii suporteri ramasi in peluza dinamovista.

Dinamo putea obtine victoria in prelungiri, cand Zicu a ratat incredibil, singur in fata portii, trimitand mingea peste poarta dupa o pasa eleganta cu pieptul a lui Andrei Cristea. Tot Zicu ratase o imensa sansa de gol in minutul 71, cand a trimis la fel peste poarta din doar doi metri.

Dinamo: 12. Dolha – 25. Scarlatache, 18. L. Goian, 30. Tamas, 3. Pulhac – 22. Torje, 5. D. Kone, 8. Bostina, 20. Ad. Cristea (99. Niculescu ’75) – 10. Alexe (7. Zicu ’54), 17. An. Cristea. Antrenor: Ion Marin.

Pandurii Tg. Jiu: 1. R. Stanca – 16. Ad. Rusu, 24. Murgan, 4. Chibulcutean, 6. Cardoso – 8. I. Stancu (10. Hidisan ’46), 21. Fl. Stanga, 17. Nalati, 5. Pacurar – 20. Stromajer (7. Arrieta ’81), 30. M. Dedu (9. Tilinca ’68). Antrenor: Sorin Cartu.

Cartonase galbene: Pulhac ’68, Kone ’74

Arbitri: Georgian Ionescu (central) – Catalin Savu, Liviu Ciubotariu (asistenti)

Posted on 04/10/2009, in Fotbal, Pandurii Tg. Jiu and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.