Gaz Metan Medias – Unirea Urziceni 0-0

Gaz Metan Medias a mai reusit in miracol in Liga 1, terminand pe teren propriu cu 0-0 in fata campioanei Unirea Urziceni, liderul clasamentului inaintea acestei etape. Desi era intr-o perioada foarte buna, trupa lui Dan Petrescu s-a impiedicat la Medias, de o formatie entuziasta a Gazului

In absenta unor jucatori importanti, Balan, Arlauskis si Rusescu fiind accidentati in partida cu Stuttgart, si cu Onofras, Bilasco si Maftei pe banca rezervelor de lux, trupa lui Dan Petrescu a resimtit in teren lipsa jucatorilor de valoare din primul unsprezece.

Dupa doua victorii consecutive, cu Otelul si Dinamo, Gaz Metan Medias a inceput cu tupeu meciul de pe teren propriu cu campioana Romaniei, elevii lui Cristi Pustai avand un moral excelent, desi se aflau doar pe locul 11 al clasamentului intermediar.

Chiar daca inceputul confuz de meci dadea impresia ca partida va fi una urata, lipsita de spectaculozitate, trecerea primului sfert de ora de joc a adus cu sine si ocaziile, majoritate in dreptul ialomitenilor. Danalache, aflat intr-o forma excelenta, a creat cateva faze periculoase, fara sa reuseasca sa-i puna mari probleme lui Buchta, pentru ca Mediasul sa dea replica prin doua faze superbe consecutive create de centrarile lui Parvulescu de pe stanga, care insa nu au fost ajunse de Bud in gura portii.

Prima mare ocazie a Unirii a venit la jumatatea primei reprize din partea eroului din meciul cu Stuttgart, Dacian Varga, care a sutat la cativa centimetri de poarta in urma unei faze confuze in careul Mediasului. Tot pe langa poarta a tras si Danalache in acelasi minut 24, mediesenii nereusind sa iasa din aparare.

O faza controversata a avut loc cu 10 minute inainte de pauza, cand Todoran a trimis in plasa din cativa metri, insa golul a fost anulat de Marius Avram pentru un fault al lui Danalache asupra lui Markovici. Dupa protestele vehemente ale oaspetilor, a venit randul gazdelor sa comenteze decizia arbitrului de a nu acorda penalty pentru Medias, la o cadere a lui Munteanu in duel cu Fernandes in careul Unirii, insa arbitrul s-a dovedit de neclintit in decizia sa.

La fel de aprinsa a fost si partea secunda a intalnirii, duelurile dintre jucatorii celor doua formatii lasandu-se chiar cu varsari de sange, Alex Munteanu si Markovici de la gazde si Paraschiv de la oaspeti avand nevoie de ingrijiri medicale. Markovici a continuat meciul cu buza sparta, avand probleme continuu cu sangerarea, in timp ce Munteanu a fost aproape sa-si inghita limba.

Minutul 56 putea aduce deschiderea de scor din partea gazdelor, insa sutul fenomenal al lui Eric de la mare distanta l-a lovit in piept pe portarul Tudor, acesta fiind suprins de executia mijlocasului advers. La faza urmatoare de atac a gazarilor, Munteanu a luftat inexplicabil din pozitie ideala.

Varga a iesit din nou la rampa pentru Unirea dupa cateva minute, sutul sau violent din afara careului fiind scos de sub transversala de eroul gazdelor, Buchta respingand cu varful degetelor.

Finalul de meci a fost incendiar cu Urziceniul cautand cu disperare golul victoriei, acelasi gol fiind cautat si de medieseni, care sperau sa reuseasca o noua minune, ca in meciul cu Dinamo, desi au jucat in inferioritate numerica, Bud fiind eliminat in minutul 81 pentru cumul de cartonase galbene. Insa reusita izbavitoare n-a venit pentru niciuna dintre combatante, si Marius Avram a pus capat unui meci spectaculos, incheiat cu o remiza alba echitabila.

Posted on 03/10/2009, in Fotbal, Gaz Metan Medias and tagged , , , . Bookmark the permalink. 3 comentarii.

1. As fi vrut sa bata Gazul sa-i mai scurteze din nas lui Dan Petrescu. Excelent comentariul Irinei Maxim.