FC Vaslui – Astra Ploiesti 3-1

Gerlem, Temwanjera si Pavlovici au semnat golurile cu care FC Vaslui a invins Astra Ploiesti la primul meci al lui Lacatus pe banca moldovenilor. Pentru Astra a marcat Paulinho, scorul final fiind 3-1.

La primul meci al lui Marius Lacatus pe banca tehnica, FC Vaslui a primit vizita celor de la Astra Ploiesti, echipa clasata pe locul 13 al clasamentului provizoriu inaintea acestei etape.

Moldovenii n-au avut emotii prea mari. Dupa un inceput tare al ploiestenilor, care puteau deschide scorul prin japonezul Seto in minutul 5, trupa lui Lacatus s-a instalat autoritar la carma partidei, Wesley, Gerlem si Temwanjera facand prapad in careul lui Cristi Munteanu.

Formula ultra-ofenisva a gazdelor cu trei atacanti impinsi in fata si-a aratat rezultatele in minutul 18, cand Gerlem a marcat primul gol al vasluienilor cu un sut in diagonala din interiorul careului, dupa o pasa de mare efect de la Wesley.

Dupa alte doua ratari imense ale lui Wesley si Gerlem, Temwanjera a fost cel care a majorat diferenta de pe tabela a moldovenilor, servant fiind de aceasta data Delgado.

Cand mai erau doar trei minute pana la pauza, un moment de neatentie al defensivei vasluiene i-a oferit ocazia lui Paulinho sa pacaleasca jocul la offside al gazdelor si sa scape singur pe poarta cu Haisan, acesta fiind invins cu un sut plasat.

Aspectul jocului nu s-a schimbat nici dupa pauza. La cinci minute de la reluare Dokic a cerut un penalty la un duel in careul advers cu Balace, insa Mugurel Draganescu a lasat jocul sa continue. La fel ca in prima repriza, dupa o mare oportunitate a oaspetilor a venit randul gazdelor sa se impuna.

Dupa ce Gerlem (61′) a zguduit bara din stanga lui Munteanu, la doua minute distanta Pavlovici a dus scorul la 3-1 in urma unei faze extrem de spectaculoasa, mingea sutata din lovitura libera fiind respinsa initial de Munteanu pana la Wesley, acesta a trimis in transversala de unde mingea a sarit la Pavlovici care nu avea cum sa rateze.

Replica ploiestenilor a venit abia in minutul 85, cand o centrare superba de pe dreapta l-a gasit pe Djokic nemarcat in fata lui Haisan, insa mingea deviata cu stangul de jucatorul sarb a ocolit milimetric poarta. Aproximativ aceeasi desfasurare a avut-o si faza gazdelor, dupa cateva minute, acum pe langa gol trecand Wesley.

Gafita, intrat in repriza secunda la Astra, putea reduce din diferenta in ultimul minut regulamentar de joc, insa lovitura sa de cap cu pamantul a trecut la o palma de bara din dreapta lui Haisan, care iesise aiurea pe sub minge pe centrare.

Posted on 03/10/2009, in Astra Ploiesti, FC Vaslui, Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 3 comentarii.

1. Rezultat cat se poate de normal. Lacatus nu are niciun merit. Meritul este pe de-a intregul al lui Adrian Porumboiu care si-a facut echipa si o plateste cu bani grei.

• Meritul este al jucatorilor, e adevarat. Are Vasluiul cativa fotbalisti de o reala valoare. Insa, si acestia, trebuie introdusi si asezati in teren de cineva. Si poate aici vine un merit mic al lui Lacatus pentru acest rezultat

1. Pingback: Liga 1 – Program televizari tur 2009-2010 « gazetarie sportiva