Zapata, salvatorul Stelei cu Twente

zapata

Steaua a obtinut inca o remiza alba in grupele Ligii Europa, terminand cu scorul de 0-0 partida din deplasare cu Twente. Prima repriza a apartinut Stelei, Kapetanos fiind marele ratangiu, pentru ca in repriza secunda Zapata sa fie salvatorul Stelei la ocaziile numeroase ale olandezilor

La primul meci in deplasare din faza grupelor Europa League, Steaua a inceput timid in fata olandezilor de la Twente, cea mai in forma echipa din campionatul Olandei. Elevii lui Steve McClaren au avut un start mai bun de partida, cu actiuni ofensivepresante in preajma careului lui Zapata.

Dupa cateva minute de dominare a gazdelor, Steaua a declansat prima actiune de atac prin Kapetanos (8′), unul dintre cei mai activi stelisti in prima jumatate de meci, insa sutul de la distanta al atacantului grec nu i-a pus mari probleme lui Boschker.

Treptat, Steaua a ajuns sa-si impuna ritmul de joc si sa preseze din ce in ce mai amenintator careul olandezilor. Mai intai Stancu a fost aproape de gol, portarul retinand din fata lui o cnetrare excelenta, pentru ca dupa cateva minute Romeo Surdu sa suteze in diagonala pe langa poarta adversa.

Twente a dat replica prin Perez, in minutul 17, al carui sut fenomenal din afara careului i-a provocat mari emotii lui Zapata, insa columbianul a respins excelent de la radacina barei. Implinirea primei jumatati de ora de joc a adus primele mari ocazii de gol ale Stelei. Mai intai Kapetanos a luftat din pozitie excelenta, apoi tot grecul a ratat un lob din cativa metri peste portarul lui Twente, pentru ca la doua minute distanta Nicolita sa-l intinda serios pe Boschker cu un sut periculos.

Replica olandezilor a venit din nou, cu cinci minute inainte de pauza, cand Tiote si apoi Nkufo au sutat pe rand la mica distanta de poarta ros-albastrilor. Repriza a fost, insa, incheiata cu doua ocazii fenomenale ale Stelei, Stancu si Szekely sutand in blocaj din centrul careului, la o faza extrem de periculoasa a elevilor lui Stoichita.

Daca prima repriza a apartinut Stelei ca numar de ocazii de gol si posesie a mingii, partea secunda a fost mai echilibrata, cu un usor avantaj de partea gazdelor. Steaua a dat tonul ocaziilor prin Bogdan Stancu (56′), care a inregistrat doua ratari incredibile, din doar 10 metri atacantul Stelei sutand in blocajul defensivei olandezilor.

Prima mare ocazie a celor de la Twente a venit de la Ruiz, al carui sut cu stangul din interiorul careului a fost parat exceptional de Zapata printr-o interventie de zile mari, mingea ajunsa pe urma la Perez, fiind trimisa putin alaturi. McClaren a mutat imediat prin introducerea lui Parker si Janssen, doi jucatori cu profil ofensiv care au pus destule probleme in careul columbianului Zapata.

Salvatorul Stelei a mai avut interventii decisive in minutele de final, cand ros-albastrii au scazut mult turatia motoarelor, oboseala spunandu-si cuvantul in trupa lui Stoichita, in timp ce olandezii atacau in valuri. Stoch, Janssen si Nkufo au trecut din nou pe langa gol, suturile acestora fiind blocate incredibil de interventiile laudabile ale portarului din Ghencea.

Posted on 01/10/2009, in Fotbal, Steaua and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Zapata a fost cel mai bun om al Stelei, iar imaginea de mai sus e sugestiva. Daca nu ar fi fost el intre buturi Steaua ar fi terminat meciul invinsa la cel putin un gol diferenta. Asadar, sa ne traiesti Zapata! Dumnezeu sa-ti dea sanatate. Dumnezeu sa-i dea sanatate si Irinei Maxim pentru timpul pe care si-l pierde (si nu numai)pentru a ne oferi cu profesionalism cele mai bune cronici sportive. Si nu o laud. Nicio alta gazeta de sport nu prezinta atat de amplu un meci disputat. Cinste ei.

1. Pingback: Liga Europa – grupe: Programul echipelor romanesti « gazetarie sportiva