Gloria Bistrita – CFR Cluj 0-2

traore

CFR Cluj s-a impus in deplasare la Bistrita, invingand pe Gloria cu 2-0 si cu putin ajutor din partea arbitrului care a refuzat un  penalty bistritenilor la scorul de 0-0, cand Alcantara a comis hent in careu. Golurile clujenilor au fost marcate de Traore si Alcantara, iar Muresan a fost eliminat pe final de meci

In cautarea primului loc al clasamentului provizoriu, CFR Cluj s-a deplasat la Bistrita cu gandul de a castiga si a egala pe Unirea Urziceni in fruntea ierarhiei Ligii 1.

Planurile trupei lui Antonio Conceicao s-au indeplinit cu greu, jocul CFR-ului si replica surprinzator de buna a gazdelor dand batai de cap clujenilor, intr-o partida dominata de fosta campioana a Romaniei.

Prima ocazie de gol a apartinut bistritenilor, la lovitura de cap a lui Bajeanru (10′) care a ocolit poarta lui Claro. Clujenii au replicat prin Peralta (16′) si Culio (22′), ambii nereusind sa gaseasca spatiul portii lui Albut. Minutul 24 a adus si o faza controversata in careul oaspetilor, cand cel mai bun jucator al Bistritei, Keita, a cazut solicitand penalty, insa Mugurel Draganescu a lasat jocul a continue.

La fel a procedat arbitrul intalnirii si in minutul 32 la un hent in careu cat se poate de clar al lui Alcantara, care a parat cu mana un sut trimis de Coroian din marginea careului.

Presiunea tot mai ridicata a Gloriei in jumatatea clujeana l-a determinat pe Conceicao sa faca o schimbare chiar din prima repriza si Traore a fost trimis in teren in locul lui Dubarbier. Mutarea, foarte inspirata, si-a produs efectele cu 5 minute inainte de pauza, cand tanarul atacant al celor din Gruia a deschis scorul. Muresan a pasat excelent dupa o faza personala, Traore a preluat, l-a driblat si pe Albut, iesit in intampinare, si a trimis balonul in poarta goala.

Repriza nu s-a incheiat inainte ca Gloria sa bifeze doua ocazii imense, prima prin Lucian Sanmartean al carui sut la coltul lung a trecut la cativa centimetri de poarta, a doua ratare fiind realizata de Saceanu, care a s utat peste  poarta din pozitie ideala, in urma unei faze de exceptie a lui Keita.

Repriza secunda a fost mai mult la discretia oaspetilor. Muresan a trecut pe langa gol la 3 minute de la reluare, insa Albut a facut minuni in poarta si a scos de la radacina barei mingea deviata cu capul de  fundasul clujean. Dupa 10 minute, Traore a trecut pe langa dubla, sutul sau violent, perpendicular pe poarta, fiind aparat de acelasi Albut.

Aceeasi doi clujeni au fost protagonistii fazei din minutul 65, cand Traore a scapat pe stanga, a trecut de Frasinescu si a sutat din unghi, Albut a respins incredibil mingea care ajuns la Muresan, insa sutul acestuia a mers peste poarta.

Lucian Sanmartean putea aduce egalarea pentru bistriteni, cateva minute mai tarziu, insa executia sa inselatoare din lovitura libera a fost parata de Nuno Claro, care a intins o mana salvatoare si a scos mingea de pe cadrul portii.

Cand mai erau doar 10 minute pana la final si bistritenii erau intr-o presiune constanta in jumatatea adversa, clujenii au scapat pe contraatac, Mara a centrat de pe dreapta la Muresan, acesta a recentrat in fata portii la Alcantara care a trimis simplu in poarta, cu un sut sec din 5 metri.

CFR Cluj a ramas in inferioritate numerica din minutul 82, dupa ce Gabriel Muresan a vazut al doilea cartonas galben in urma unui fault asupra lui Keita. Insa timpul scurt ramas la dispozitie si oboseala acumulata nu le-au mai permis bistritenilor sa marcheze.

In urma acestui rezultat, Gloria Bistrita ramane pe ultima pozitie a clasamentului cu doar 2 puncte acumulate in opt etape, in timp ce CFR Cluj egaleaza liderul Unirea Urziceni in fruntea clasamentului.

Posted on 27/09/2009, in Fotbal and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.