FC Brasov – Steaua 0-0

steaua-brasov-constantin-vladescu

FC Brasov si Steaua au incheiat cu 0-0 unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale sezonului, o partida plina de ocazii incredibile de gol si interventii salvatoare ale portarilor.

De pe pozitia a cincea a clasamentului, Steaua s-a deplasat la Brasov pentru a da piept cu liderul la zi inaintea acestei etape, intr-o perioada de mari framantari la nivelul conducerii din Ghencea.

Creditorul stelist nu a scapat de injuriile suporterilor ros-albastri nici la Brasov, unde acestia au afisat mesaje dure la adresa lui Gigi Becali, unul dintre acestea spunand sec:  „Vinde, Pleaca, Mori!”

Moarta a fost si defensiva Stelei, mai ales in flancul sau drept, unde Emil Ducu Ninu a reusit din nou performanta negativa de a fi cel mai slab jucator al formatiei antrenata de Mihai Stoichita. De fapt, de pe aceasta parte au pornit cele mai periculoase actiuni ofenisve ale brasovenilor, care au dominat cu autoritate mai mult de jumatate din prima repriza, dupa un inceput bun de meci al Stelei.

Kapetanos a trecut pe langa deschiderea scorului in chiar al doilea minut de joc, din acest moment ostilitatile fiind controlate de brasoveni care au avut ocazii clare de a marca la aproape fiecare faza din careul lui Zapata. Prima a venit in minutul 9 cand portarul columbian a intervenit fenomenal la lovitura de cap a lui Zaharia si sutul din foarfeca pe spate expediat de Hadnagy.

Dupa aproape 10 minute, Zapata a fost salvat de bara la o faza in care apararea ros-albastrilor a fost facuta praf de atacul brasovean, insa sutul lui Grigore a intalnit bara din dreapta portarului stelist. La faza imediat urmatoare trupa de sub Tampa a solicitat penalty la o interventie a lui Zapata asupra lui Hadnagy, portarul respingand de pe capul brasoveanului o minge pe care scria gol.

Steaua a dat replica prin Kapetanos (21′), care a primit o pasa inteligenta in marginea careului, a fentat un adversar si a sutat din intoarcere de la marginea careului, insa balonul a trecut milimetric pe langa poarta aparata de Dani Coman.

A urmat o perioada de acalmie, in care cele doua echipe au avut un ragaz de a-si trage sufletul, pentru ca, mai apoi, seria de ocazii ale brasovenilor sa continue prin Zaharia, Ezequias, Hadnagy sau Ilyes, insa fara mare pericol pentru buturile steliste.

Stoichita a reperat veriga slaba din echipa sa in prima repriza si la pauza l-a lasat la vestiare pe Ninu, pentru ca in teren sa intre Cristi Tanase. Ex-pitesteanul n-a rezistat insa in teren nici 20 de minute, o recidiva a accidentarii sale obligandu-l sa paraseasca terenul, pentru ca in locul sau sa intre Romeo Surdu in minutul 65.

Daca pe toata durata meciului Zapata a avut serios de lucru in propriul careu, la cealalta poarta Coman a somat, insa doar pana in minutul 68 cand Steaua a declansat ofensiva in careul Brasovului. Mai intai Szekely l-a incercat pe portarul nationalei cu un sut din lateral. Apoi Surdu (69′) a reusit ratarea etapei, trimitand din nici un metru peste poarta, o executie inexplicabila a stelistului, care n-ar fi reusit sa faca asta nici daca ar fi trebuit sa respinga mingea de pe linia propriei porti.

Minutul urmator a adus o alta oportunitate imensa de gol a Stelei, de aceasta data Stancu fiind la finalizare, insa lobul acestuia peste Coman a fost scos salvator de Abrudan chiar de pe linia portii, cu un efort exemplar. Dupa alte doua minute a venit randul lui Kapetanos sa-l evidentieze pe portarul gazdelor, lovitura de cap a grecului fiind parata de Coman.

In minutul 76 a intrat in scena din nou Romeo Surdu acesta, ramas singur in fata portii, fiind ajuns din urma de Rui Duarte care l-a deposedat. A urmat o noua ratare de zile mari a stelistilor, sutul lui Stancu fiind scos cu greu de Coman, mingea a ajuns la Surdu care a trimis in transversala din centrul careului, cu toata poarta goala in fata, insa la aceasta faza Surdu reactivase o pozitie de offside.

Cu cinci minute inainte de expirarea timpului regulamentar, Nicolita a respins total aiurea o minge din centrul propriului careu, Hadnagy a receptionat norocos balonul si a sutat, insa Zapata si-a dovedit din nou calitatile, tinand poarta inchisa, pentru un 0-0 de poveste.

Posted on 27/09/2009, in Fotbal, Steaua and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Super cronica. Pe bune. Am citit-o pe Onlinesport si mi-a placut foarte mult. Mama-mama ce meci a fost. Eram sigur ca poti sa scrii foarte bine. Felicitari. Pot sa ma culc impacat. Noapte buna si tie draga Irina. 🙂

1. Pingback: Liga 1 – Program televizari tur 2009-2010 « gazetarie sportiva