Dinamo s-a distrat cu Zlatna

Golurile lui Predescu, Niculescu, Ze Kalanga si Zicu, dar si autogolul lui Kiraly au stabilit scorul final, 5-0, cu care Dinamo s-a calificat in optimile Cupei Romaniei, in de favoarea echipei din liga a treia, FC Zlatna.

Dinamo si Zlatna au incheiat in Stefan cel Mare faza saisprezecimilor Cupei Romaniei, un meci aflat la discretia cainilor rosii inca din primele minute de joc. Dupa o ocazie mare a Zlatnei prin Oara, Dinamo a inregistrat prima mare ratare la poarta ardelenilor prin Predescu, acesta trimitand in bara o centrare de la Molinero.

Aceeasi doi dinamovisti au combinat excelent la faza imediat urmatoare, cand Predescu n-a mai ratat si a inscris primul gol al gazdelor chiar in minutul 5 al intalnirii.

Zlatna a incercat sa dea replica prin Manea, in minutul 14, cand atacantul oaspetilor a ramas singur cu Curca in careul dinamivistilor, insa portarul venit de la Farul Constanta a intervenit excelent, respingand cu piciorul, ca la handbal. In minutul 18 a venit randul lui Florin Radu sa mai bifeze o ratare pentru Zlatna, sutul acestuia de la 25 de metri tracand putin pe langa poarta.

Dupa jumatatea primei reprize, ardelenii au predat armele si dinamovistii s-au instalat la carma jocului, in urma unei faze interesante in care arbitrajul eronat a fost invins de o executie superba. Ze Kalanga a patruns in careu si a intors mingea pentru Laurentiu Rus, insa acesta a fost faultat in marginea suprafetei de pedeapsa, infractiunea avand loc mai mult in careu decat in afara lui, insa arbitrul a acordat doar lovitura libera pentru Dinamo de la 17 metri.

Desi au fost privati de un penalty meritat, dinamovistii au avut sansa ca Niculescu sa fie in teren, acesta fiind si purtatorul banderolei de capitan. Niculescu a batut in stilu-i caracteristic faza fiza si a dus scorul la 2-0. La cateva minute distanta, unul dintre cei mai buni jucatori ai lui Bonetti, Ze Kalanga, a inscris si el, in urma unei faze in care Ianis Zicu a ratat incredibil din doar doi metri.

Pana la urma, Zicu a spart gheata si a invins ghinionul care-l urmarea deja de prea multa vreme, majorand diferenta de scor pentru Dinamo in minutul 39, cand a trimis cu capul in plasa din marginea careului mic, fiind servit perfect din dreapta de neobositul Ze Kalanga.

Desi a inceput meciul cu o multime de rezerve in teren, Bonetti a mutat surprinzator la pauza si i-a trimis in teren pe Dragalina si Acsinte, jucatori necunoscuti chiar si unor suporteri dinamovisti. De fapt, cu exceptia lui Marius Alexe, toti ceilalti sase jucatori aflati pe banca lui Dinamo sunt nume noi in culorile alb-rosu ale clubuui din Stefan cel Mare.

La categva minute de la reluare, Zicu a mai bifat o ratare monumentala, insa de aceasta data a atras in loc de huiduieli, aplauzele spectatorilor, seria de driblinguri ale mijlocasului dinamovist fiind pe placul publicului, chiar daca ghidusiile cu mingea ale fotbalistului au fost blocate de portarul oaspetilor, Ovidiu Barna.

De parca cele patru goluri incasate n-ar fi fost de ajuns pentru echipa de liga a treia, in minutul 63 capitanul Zlatnei, Nicolae Kiraly, a trimis mingea cu capul dintr-un plonjon spectaculos in propria poarta, ducand scorul la 5-0 in favoarea cainilor.

In acelasi minut Bonetti a luat decizia sa-l trimita in teren si pe Badauta, acesta inlocuindu-l pe Claudiu Niculescu. Mutarea tehnicianului dinamovist s-a dovedit neinspirata dupa un sfert de ora, cand Zicu a fost nevoit sa paraseasca terenul accidentat, intr-un moment in care Dinamo efectuase toate schimbarile. Insa minutele de final ale  partidei au fost de asa natura, incat inferioritatea numerica a dinamovistilor nu a fost vizibila.

Posted on 24/09/2009, in Fotbal and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 5 comentarii.

1. Indiferent de rezultat, Dinamo este de cacat.

2. Social Luni, 7 Septembrie 2009 • ”Someş Dej” lucrează doar 10-12 zile pe lună •
    Pericolul rămînerii municipiului Dej fără apă potabilă revine în actualitate. Deşi municipiul Dej dezvoltă un proiect de aducţiune, de la Gherla, a apei din Lacul Tarniţa, problema este una de timp, ţinînd cont de faptul că proiectul are ca termen de finalizare anul 2011, în timp ce Combinatul “Someş Dej” – cel care asigură în prezent apa potabilă pentru cei 40.000 de locuitori ai Dejului – ar putea da faliment în orice clipă.
    Municipalitatea dejeană este prea săracă pentru a achiziţiona, de la Someş Dej, staţia de tratare a apei, în condiţiile în care aceasta se află sub o ipotecă de 800 de mii de euro. “Datorită faptului că staţia de epurare este ipotecată la bancă, pentru suma de 800 de mii de euro (circa 3,2 milioane de lei), noi nu avem posibilitatea ca din bugetul nostru să cumpărăm această staţie”, afirmă primarul Dejului, Costan Morar.

Daca o sa-ti fie foarte sete nu o sa fie o problema. Castigi bine si iti poti cumpara apa plata.
    Dar daca o sa vrei sa faci un dus, o sa te rezumi doar la partile „esentiale”? Tot cu apa plata?
    Te invit la mine sa te simti ca in paradis. Am apa din belsug. :))))

3. Chiar ca Dinamo este o echipa de… pfff nu pot sa pronunt spurcaciunea de epitet. Dar este de cacat.