Steaua a facut spectacol la Bacau

Steaua a trecut de FCM Bacau in saisprezecimile Cupei Romaniei, in urma unui meci de mare spectacol, incheiat cu 2-0 in favoarea stelistilor, ambele goluri fiind marcate de Kapetanos. Grecul a avut si o serie incredibila de ratari, chiar si o bara in finalul partidei.

In fata unor tribune arhipline si a unui public entuziast, FCM Bacau a primit vizita Stelei in saisprezecimile Cupei Romaniei, o partida extrem de spectaculoasa, presarata de o sumedenie de ocazii ale Stelei.
Cu destule probleme la nivelul echipei si un mare scandal la nivelul conducerii, Steaua a lasat deoparte toate nelinistile si a inceput meciul de la Bacau cu un moral excelent, dar si cu dorinta de a demonstra ceea ce poate. Aceleasi sentimente au fost degajate si de evolutia moldovenilor, una peste asteptari.

Cum era normal intr-un duel dintre doua formatii din esaloane diferite, Steaua a dominat copios meciul, numarul mare de ocazii de gol la poarta lui Ignatescu dovedind pofta de ofensiva a ros-albastrilor. Partida de la Bacau a reprezentat un record de ratari ale stelistilor, cap de afis fiind Pantelis Kapetanos care i-a dat palpitatii lui Ignatescu de fiecare data cand a aparut in fata portii.

Grecul a fost si cel care a deschis scorul, chiar in minutul 8, pasa decisiva fiind data de Petre Marin, iar reusita fiind marcata cu o scarita de efect peste portar din marginea careului. Kapetanos nu a fost singurul ratangiu al Stelei, in grupul ghinionistilor intrand si Stancu, Nicolita sau Szekely, care au avut si ei numeroase faze de poarta, nu mai putin de 10 astfel de mari ocazii inregistrand elevii lui Stoichita pana la pauza.

Repriza secunda a debutat cu o alta ratare enorma a lui Kapetanos care a trimis din trei metri direct in portar, dupa ce Nicolita ratase inainte, sutul sau fiind scos de Ignatescu la capatul unei curse in viteza de peste 60 de metri.

Grecul si-a spalat pacatele la faza imediat urmatoare, cand aceeasi protagonisti au contribuit la al doilea gol al Stelei. Szekely a centrat de pe dreapta, Nicolita a reluat din plonjon cu capul, Ignatescu a parat miraculos, mingea a sarit la Kapetanos care a trimis in plasa din careul mic. Dupa alte opt minute de foc, eroul Bacaului a mai scos o minge de gol, trimisa acum de szekely din doar trei metri in urma unei centrari de la Nicolita.

Minutul 63 a adus cea mai ciudata faza a meciului. Centralul Florin Ghimbasan a decis sa acorde penalty pentru gazde, in urma unui fault in afara careului comis de Petre Marin. In timp ce bacauanii se bucurau si se imbratisau in  mijlocul terenului, asistentul Vladimir Urzica i-a comunicat arbitrului ca infractiunea s-a petrecut in afara suprafetei de pedeapsa a Stelei si centralul si-a anulat decizia acordand doar lovitura libera, in corul de fluieraturi si huiduieli ale spectatorilor.

Faza s-a incheiat fara urmari importante, insa ar fi fost o buna sansa pentru Bacau de a inscrie, echipa gazda neavand decat doar trei ocazii pe toata durata meciului, prin Campeanu, de doua ori, si Dobarceanu, la toate trei suturile intervenind excelent Zapata.

Ca si cum cele aproape 20 de ocazii marid e gol ale Stelei din acest meci n-ar fi fost de ajuns, in minutul 83, Pantelis Kapetanos a bifat si o bara in dreptul statisticii echipei sale, acesta nimerind bara din stanga lui Ignatescu in urma unui contraatac solitar.

Posted on 23/09/2009, in Fotbal, Steaua and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Rabinovici: semnati petitia online pentru a-l determina pe dl Gigi Becali sa plece din Ghencea