Steaua – Pandurii Tg. Jiu 1-0

steaua

Steaua s-a impus fara prea mari emotii in Ghencea dupa un meci modest, invingand Pandurii Tg. Jiu cu 1-0 prin golul lui Kapetanos. Partida a fost dominata in intregime de stelisti, gorjenii avand o singura ocazie de gol.

Intr-o stare conflictuala accentuata intre suporteri si conducerea clubului, Steaua a primit vizita celor de la Pandurii Tg. Jiu, intr-un meci jucat cu tribunele goale, terenul fiind suspendat, insa cu un numar mare de suporteri in fata stadionului.

Fanii stelei s-au strans inca inainte de inceperea meciului in paracarea stadionului si au asigurat fondul sonor al partidei prin scandari inflacarate impotriva lui Gigi Becali, caruia i-au cerut isistent sa sa retraga din Ghencea.

Steaua a inceput meciul cu doi antrenori: unul doar pe foaie, contractul lui Cristiano Bergodi nefiind inca reziliat dupa demiterea din aceasta saptamana, si un altul nou pe banca, Mihai Stoichita venind la conducere pe banca ros-albastrilor.

Jocul Stelei s-a mentinut in aceleasi coordonate obisnuite ale ultimei perioade, un joc slab, lipsit de idei si cu actiuni fara orizont. Evolutia modesta a stelistilor a fost provocata si de celebra autobaza gorjeana, trupa lui Cartu blocand perfect actiunile de atac ale Stelei.

Oaspetii au inceput mai bine partida, avand o posesie superioara in primul sfert de ora, insa dominarea usoara a Pandurilor a fost sterila, si treptat stelistii au echilibrat si au trecut la conducerea ostilitatilor.

Principalele faze de poarta realizate de gazde l-au avut la baza pe Ducu Ninu si Szekely, cu centrarile de pe dreapta, sau Banel Nicolita prin actiule personale din banda stanga.

Minutul 34 a adus cea mai mare ocazie a primei parti, cand o centrare in diagonala de la mare distanta expediata de Ninu a fost respinsa total aiurea de Rusu in spate, Kapetanos s-a aflat la locul potrivit, a interceptat, insa ramas singur cu Mingote a sutat direct in picioarele portarului.

Repriza secunda a debutat cu o noua ocazie a Stelei, de aceasta data Nicolita (50′) fiind in prim-plan. Szekely a centrat foarte bine din dreapta si vitezistul Stelei a sutat din centrul careului, fara marcaj, insa mingea a trecut peste transversala. La cateva minute distanta, acelasi Nicolita a trecut din nou pe langa deschiderea scorului, in urma unei patrunderi solitare pe stanga in care a cautat coltul lung, mijlocasul ros-albastrilor fiind blocat de Mingote, care a intins un picior norocos si a respins ca la handbal.

Pana la urma, Kapetanos si-a spalat pacatele din prima repriza si a inscris in minutul 60, cu o lovitura puternica de cap din fata portii, autor al centrarii d epe dreapta fiind acelasi Janos Szekely. Dupa doua minute, atacantul grec al Stelei putea reusi dubla, tot o centrare a lui Szekely punandu-l in situatie de a marca, insa de aceasta data n-a mai gasit spatiul portii adverse.

Prima si cea mai mare ocazie a oaspetilor a venit abia in minutul 66, cand Pacurar a executat foarte bine o lovitura de colt din partea dreapta, mingea a ajuns la Pacurar care a trimis periculos cu capul, insa nu pe cadrul portii.

Cu 12 minute inainte de final Steaua a ramas in inferioritate numerica dupa ce Toja a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene, ambele avertismente fiind incasate de mijlocasul stelist in doar cinci minute. Superioritatea numerica a oaspetilor nu s-a vazut, insa si in joc, elevii lui cartu nereusind sa pericliteze poarta adversa.