Astra Ploiesti – Unirea Alba Iulia 4-2

Astra Ploiesti a castigat cu 4-2 partida de pe teren propriu cu Unirea Alba Iulia, dublele lui Ganea si Dokic aducand victoria formatiei lui Nicolo Napoli. Pentru ardeleni au inscris Florin Dan si Grozav.

Dupa un inceput promitator de sezon ca joc, insa ingrijorator ca rezultate obtinute, Astra Ploiesti a primit vizita ardelenilor de la Unirea Alba Iulia, formatie clasata in prezent sub linia rosie a clasamentului provizoriu.

Prima parte a meciului a fost destul de echilibrata, cu un usor plus pentru ploiesteni, mai incisivi in joc mai ales in zona mediana. Implinirea primului sfert de ora al intalnirii a adus in contul gazdelor o ratare monumentala a sarbului Dokic, care din nici doi metri n-a reusit sa impinga in poarta o centrare expediata de Paulinho.

Cu putin inaintea minutului 20 Liviu Ganea a adus deschiderea de scor pe tabela arenei din Ploiesti, in urma unei lovituri libere executata perfect de fostul dinamovist. Dupa doar 8 minute oaspetii au trecut milimetric pe langa egalare. Miron a scapat in fata lui Verdes un sut al lui Balan, insa tot portarul si-a reparat greseala prinzand mingea la o palma de linia portii sale.

Daca ardelenii n-au reusit sa marcheze, au facut-o tot ploiestenii la scurt timp, in urma unei faze realizata de doi fosti dinamovisti, Ganea si Miranda, ultimul pasand decisiv pentru finalizarea lui Dokic, care si-a reparat eroarea de la ratarea anterioara.

Unirea Alba Iulia a redus din diferenta cu un sfert de ora inainte de pauza, printr-o reusita de toata frumusetea a lui Florin Dan, al carui sut splendid in diagonala de la 20 de metri, l-a lasat fara sanse de interventie pe Miron.

Unul dintre cei mai buni jucatori ai gazdelor, Liviu Ganea a realizat dubla in minutul 67. Marcatorul golului oaspetilor, Florin Dan, a respins total aiurea o centrare din corner, mingea a ajuns la Mihalache in stanga careului care a pasat in fata portii, unde Bonacin s-a incurcat pur si simplu in minge nereusind sa degajeze, iar Ganea nu l-a iertat, intrarea prin alunecare a atacantului trimitand mingea in plasa pentru 3-1.

Cu 10 minute inainte de finalul meciului s-a facut 4-1 pentru Astra, Dokic marcand si el al doilea sau gol in acest meci, imitandu-si colegul din atac, in urma unei faze de mare spectacol. O centrare din corner a gazdelor a ajuns la Rohat, acesta a trimis cu capul la coltul lung, mingea s-a lovit de bara din stanga de unde a sarit cu noroc la Dokic, sarbul reluand tot cu capul sub transversala, in tot acest timp portarul Rotaru fiind simplu spectator.

Scorul final a fost stabilit in minutul 83 de Grozav, al carui sut din lateral de la aproape 25 de metri a muscat din gazon in fata lui Miron, portarul scapand printre degete mingea in propria poarta.
Astra: 82. Miron – 4. Mihalache, 3. Oprsal, 5. Rohat, 25. Crăciun – 7. Paulinho (17. V. Sandu ’84), 8. Takayiuki, 16. V. Gheorghe (27. C. Vlaicu ’80), 19. L. Ganea (14. G. Păun ’88) – 11. Miranda, 9. Djokici. Antrenor: Nicolo Napoli.

Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru – 20. Olah, 2. Poverlovici, 16. Bonacin, 23. Bucurică – 17. I. Bălan, 5. Dâlbea (10. Selagea ’74), 19. Fl. Dan, 14. C. Cristea – 9. Verdeş (21. Pinto ’58), 18. Veljovici (4. I. Grozav ’68) . Antrenor: Adrian Falub.

Cartonaşe galbene: Paulinho ’32 / I. Bălan ’42.

Arbitri: Marian Balaci – Bogdan Mugurel Velicu, Dorin Mudura

Posted on 18/09/2009, in Astra Ploiesti, Fotbal and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.