Unirea Urziceni a scapat cu doar doua goluri la Sevilla

SOCCER-CHAMPIONS/

Unirea Urziceni a debutat cu o infrangere in grupele Ligii Campionilor, fiind invinsa cu 2-0 de FC Sevilla, prin golurile lui Fabiano si Adriano. Spaniolii au avut numeroase ocazii la poarta Unirii si chiar o bara pe final de meci, in timp ce Unirea Urziceni a amenintat poarta adversa doar de doua ori in prima parte

Miercuri seara a fost momentul in care intreaga Romanie a avut o singura echipa de fotbal favorita, romanii fiind uniti in a sustine unica echipa romaneasca participanta in grupele Champions League, Unirea Urziceni.

Aflata la prima participare din istorie intr-o competitie de asemenea anvergura, formatia antrenata de Dan Petrescu a dat dovada nu doar de tarie de caracter, ci si de multa daruire in joc, combinata cu precautia ridicata in aparare, joc deja caracteristic pentru campioana Romaniei.

Asa cum era de asteptat, echipa cea mai prezenta in joc a fost Sevilla, ibericii dominand atat tactic, cat si teritorial partida, elevii lui Manuel Jimenez avand o posesie mult superioara ialomitenilor. Cu toate acestea, ocaziile spaniolilor au fost putine, defensiva Unirii facandu-si foarte bine datoria in preajma propriului careu, unde Mehmedovici si Galamaz au avut cateva interventii de manual.

Prima iesire mai consistenta a ialomitenilor din propria jumatate a avut loc abia in minutul 13, cand Apostol a primit o minge recuperata de echipa sa la mijlocul terenului, insa sutul sau nu a prin spatiul portii lui
Palop, trecand putin alaturi.

De cealalta parte, cei mai periculosi jucatori ai lui Jimenez au fost in prima repriza Fabiano si Kanoute, ambii reusind cateva actiuni care au creat panica in careul lui Arlauskis, insa tanarul portar al Urziceniului a reusit sa pareze suturile si sa mentina cat mai mult timp poarta inchisa.

Din pacate, portarul lituanian n-a putut sa inchida definitiv poarta Unirii si cu cateva secunde inainte de pauza, Luis Fabiano a adus bucuria in tribune si deschiderea scorului pe tabela dupa un contraatac purtat de Renato in banda stanga si un sut necrutator de la 17 metri a atacantului ibericilor. Chiar inainte de aceasta actiune, Bilasco a avut sansa de a marca, insa si-a facut prea lung mingea in careul advers si Palop a intervenit la picioarele lui, retinand cu siguranta.

Cu toate ca erau la conducerea partidei atat pe tabela, cat si ca joc, gazdele au inceput cu mai multa determinare repriza secunda, spaniolii fiind afectati de apostrofarile fanilor care nu i-au iertat pentru jocul destul de slab din prima parte. De cealalta parte, trupa lui Petrescu a dat impresia ca isi recunoaste statutul de inferioritate si a incercat doar sa se apere aglomerat, pentru a diminua proportiile scorului, avand o singura arma ofensiva, contraatacul.

Acesta a aparut, insa, foarte rar in jocul ialomitenilor, cea mai importanta faza fiind cea reusita de Varga in minutul 60, cand sutul fostului atacant al Sportului Studentesc s-a lovit de blocajul unui adversar in careul lui Palop.

Conform cursului jocului, al doilea gol al spaniolilor nu a intraziat sa apara si cu 20 de minute inainte de finalul timpului regulamentar o lovitura de colt a stat la baza dublarii diferentei de scor a celor de la Sevilla. Centrarea din cornerul de pe dreapta a ajuns la Fabiano, acesta a trimis cu capul spre coltul lung, de unde Adriano, scos din offside de Varga, a deviat in plasa.

Pe final ialomitenii au terminat treptat combustibilul dand ocazia gazdelor sa atace din ce in ce mai mult si mai periculos, insa iuresul ofensiv al celor din Sevilla nu a mai produs modificari de scor, chiar daca Renato putea sa faca 3-0 in minutul 87, cand sutul sau a lovit bara.

FC Sevilla: 1. Palop – 17. Sergio Sanchez, 4. Squillaci, 14. Escude, 17. Navarro – 7. Jesus Navas, 8. Zokora (23. Lolo ’76), 11. Renato, 16. Capel (25. Perotti ’56) – 10. Luis Fabiano, 12. Kanoute (19. Negredo ’63). Antrenor: Manolo Jimenez.

Unirea Urziceni: 1. Arlauskis – 24. Maftei, 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 19. Brandan – 18. Ricardo (11 Onofras ’81) – 30. S. Frunza, 21. T. Balan (8. S. Paraschiv ’65), 32. I. Apostol, 9. D. Varga (17. Semedo ’73) – 7. Bilasco. Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonase galbene: Zokora ’72 / Mehmedovici ’10, S. Frunza ’26, Maftei ’31, Galamaz ’54.

Arbitri: Matteo Simone Trefoloni – Cristiano Copelli, Massimiliano Grilli – Christian Brighi (toti Italia).

Posted on 16/09/2009, in Champions League, Fotbal and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Unirea a fost penibila, asa cum sunt antrenorul ei si managerul general. In mod cert Steaua a jucat fotbal la Sevilla, chiar daca a iesit invinsa, pentru ca e echipa de fotbal. Unirea e echipa de oportunisti. Oportunitatea lor in sezonul in care a castigat titlul, s-a numit rivalitatea dintre marile echipe ale ligii I. Sper sa nu se mai repete in veci ca o echipa sateasca, profitoare si impertinenta sa ajunga sa reprezinte Romania in locul marilor echipe. Huo! La oase!

2. Dan Petrescu… mama, ce muie de taran prost are. Comportamentul verbal si prezenta pe marginea terenului de fotbal, sunt ale unui mitocan smecher. Asta e Bursucul, un taran mitocan siret. Nu pot sa-l sufar.