Unirea Urziceni – Unirea Alba Iulia 1-0

Unirea Urziceni a castigat la limita, scor 1-0, intalnirea cu Unirea Alba Iulia, dupa un meci slab, decis de reusita lui Laurentiu Marinescu din prima repriza

Stadionul Tineretului din Urziceni a gazduit sambata intalnirea dintre cele doua Uniri ale Ligii 1, doua echipe asemanate doar prin denumire. Daca prima, cea a gazdelor, este actuala campioana a Romaniei, Unirea din Alba Iulia este proaspta promovata in primul esalon.

Dan Petrescu a preferat sa odihneasca mai multi titulari la acest meci, mai multi titulari de drept fiind tinuti in afara lotului, pentru a incepe partida cu formatia antrenata de Olah cu mai multe rezerve in teren.

Probabil aceasta este si explicatia jocului slab facut de cele doua formatii. Desi a controlat autoritar jocul, Urziceniul a avut o dominare aproape sterila, fara prea multe ocazii insemnate la poarta lui Cernea.

Singurul gol al meciului a fost marcat putin dupa incheierea primei jumatati de ora a meciului, cand Laurentiu Marinescu a reluat in plasa din marginea careului mic o centrare perfecta de la Frunza.

Repriza secunda s-a pastrat la fel de lipsita de spectacol ca si prima parte a intalnirii, cu cei din Alba Iulia aparandu-se aglomerat, in timp ce ialomitenii, multumiti de avantajul minim de pe tabela n-au mai vrut sa forteze.

Unirea Urziceni: 1. Arlauskis – 24. Maftei (16. E. Nicu ’77), 4. Mehmedovici, 6. Galamaz, 19. Brandan, – 30. S. Frunza, 8. S.Paraschiv, 20. L. Marinescu (18. R. Gomez ’79), 21. Balan – 17. Semedo (9 . Varga ’61), 14. Rusescu. Antrenor: Dan Petrescu.

Unirea Alba Iulia: 12. Cernea – 6. S. Radoi, 2. Poverlovici, 16. Bonacin, 23. Bucurica – 17. I. Balan (7. Grozav ’81), 5. Dilbea, 8. N. Varga (20. Olah ’46), 19. Fl. Dan (9. Verdes ’65) – 14. C. Cristea, 18. Veljovici. Antrenor: Adrian Falub.

Cartonse galbene: Dilbea ’43, I. Balan ’80.

Posted on 12/09/2009, in Fotbal and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.