International Curtea de Arges – FC Brasov 0-3

brasov

Brasovenii au avut o misiune usoara impotriva celor de International Curtea de Arges, jucand in superioritate numerica aproape tot meciul, dupa ce portarul Marius Popa a fost eliminat in minutul 10. Scorul final, 0-3, a fost stabilit de Ilyes, Hadnagy si Munteanu.

International Curtea de Arges si-a semnat sentinta in partida cu FC Brasov de la Mioveni inca din start. Chiar in minutul 10 al intalnirii portarul gazdelor, Marius Popa, care a avut cateva interventii salvatoare pana in acel moment, a fost eliminat de Victor Berbecaru in urma unui fault asupra lui Zaharia in propriul careu.

In locul sau a intrat rezerva Pampea, insa acesta nici nu s-a incalzit suficient si nici nu a fost destul de conectat la tensiunea partidei pentru a putea para sutul lui Ilyes care a executat perfect penaltiul.

Era deja 1-0 pentru brasoveni si Interul isi vedea naruite sperantele de a scoate un rezultat bun pe teren propriu in fata echipei antrenata de Viorel Moldovan.

Pentru a putea inlocui portarul, Stefan Stoica a fost nevoit sa sacrifice un jucator din teren, cel inlocuit fiind chiar atacantul Stoianof, unul dintre cei mai buni jucatori ai sai in acest start de sezon. Lipsa lui Stoianof s-a simtit imediat, cei de la International nereusind sa construiasca faze ofensive prin care sa-si tina adversarii departe de poarta, sau chiar sa egaleze.

Astfel ca, in minutul 16, dupa o interventie fantastica a lui Pampea la sutul lui Duarte, rezerva de portar a Internationalului n-a mai avut ce face la sutul din apropiere expediat de Hadnagy, care a dublat avantajul stegarilor pe tabela.

Doar 10 minute au mai trecut si scorul a ajuns la 3-0 in favoarea brasovenilor, de aceasta data Catalin Munteanu marcand un gol de generic, cu o executie splendida din lateral stanga. Putea fi chiar 4-0 pentru oaspeti, daca sutul lui Zaharia de pe aceeasi parte stanga n-ar fi trecut la o palma de poarta gazdelor.

Desi au jucat cu un om in minus, elevii lui Stoica au reusit sa se si apropie de poarta lui Dani Coman, portarul nationalei Romaniei avand dificultati in a respinge o centrare ce-l cauta pe Kone, mingea a ajuns la Nasser(45′), insa acesta a sutat inexplicabil peste transversala cu toata poarta in fata.

Debutul partii secunde a adus inlocuirea portarului si in tabara oaspetilor, insa in acest caz a fost vorba despre o accidentare. Dani Coman a acuzat dureri la spate si jucat doar 4 minute in repriza a doua dupa care a fost inlocuit cu Gabriel Kajcsa.

Minutul 54 a adus o noua ratare imensa in contul lui Zaharia, ghinionistul atacant al Brasovului zguduind transversala cu un sut cu latul din mijlocul careului, in urma unei pase excelente de la Ezequias. Dupa aceasta faza Zaharia a disparut din joc, la fel si colegii sai care nu au mai presat, fiind multumiti cu scorul afisat pe tabela, in timp ce gazdele, desi au vrut, n-au putut sa marcheze macar golul de onoare.

Posted on 28/08/2009, in Fotbal and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.