Timisoara paraseste cu capul sus Liga Campionilor

Germany Soccer Champions League

Remiza alba obtinuta de Timisoara la Stuttgart a reparat imaginea banatenilor, sifonata in tur, cand au pierdut cu 2-0 cu VfB Stuttgart. Timisoara a ratat calificarea in  grupele Champions League, insa este prima echipa din Romania calificata in grupele Europa League.

Cu Alexa suspendat in urma cartonasului galben incasat in partida tur, Timisoara s-a prezentat la Stuttgart cu Bourceanu in compartimentul defensiv. Din trupa lui Sabau a lipsit si Artiom Karamian, suspendat si el, doar fratele sau Arman fiind titular. Probleme a avut tehnicianul banatenilor si cu Parks si Latovlevici, incerti pana in ziua meciului, insa acestia au fortat si au intrat in teren din primul minut.

winston parks

Fara folos, insa. Situatia fizica a celor doi jucatori s-a vazut in evolutia lor, mai ales in cazul fundasului. Latovlevici a fost depasit de nenumarate ori in banda dreapta a atacului celor de la Stuttgart, atat Gebhart, cat si Rudy, depasindu-l cu mare usurinta pe aparatorul flancului stanga al Timisoarei.

Surprinzator a fost faptul ca, desi de pe acea parte au venit majoritatea atacurilor germane, Ioan Ovidiu Sabau l-a pastrat pe Latovlevici in teren pana la finalul meciului, chiar daca toate cele trei schimbari efectuate au avut ca tinta compartimentul defensiv.

Primul sut spre poarta l-au avut nemtii, in minutul 13 prin Khedira, la doar un minut distanta Curtean fiind aproape de gol cu un sut surprinzator, dar pe langa poarta, din pasa lui Bourceanu.

curtean

Jumatatea primei reprize a gasit echipa de pe Bega cu intreg efectivul in preajma propriului careu, intr-o perioada in care nemtii au sutat de mai multe ori consecutiv din interiorul suprafetei de pedeapsa in blocajul defensiv al timisorenilor.

Cu un minut inainte de pauza, Gebhart, apoi Marica au fost aproape de a inscrie, insa prima dat mingea a ocolit poarta, pentru ca la sutul atacantului roman sa intervina spectaculos Pantilimon. Tot Pantilimon si Gebhart au fost protagonisitii primei ocazii de gol a partii secunde, de aceasta data portarul banatenilor retinand din doua atingeri.

FBL-EUR-C1-STUTTGART-TIMISOARA

Cea mai mare ocazie de gol a apartinut tot gazdelor. La o lovitura libera din apropierea coltului dreapta al terenului, mingea a fost centrata in careu, Marica a intors in margine la Rudy, care, cu un sut din voleu cu pamantul, a zguduit bara din dreapta lui Pantilimon, ramas fara replica la acesta actiune a nemtilor.

Minutul 67 putea aduce cea mai mare surpriza pe Mercedes-Benz Arena din Stuttgart. La o faza care nu anunta nimic a timisorenilor, Curtean a gasit o centrare de efect pentru Gigel Bucur, care, desi mic de inaltime, a reusit sa se inalte suficient cat sa trimita mingea cu capul peste Lehmann, insa balonul a refuzat sa intre in poarta, trecand putin alaturi.

bucur

Finalul de meci a apartinut, asa cum era de asteptat, nemtilor. Elevii lui Sabau au renuntat la visele unei calificari fantastice si au incercat sa pastreze egalul nul de pe tabela, in speranta de a obtine macar un punct din aceasta dubla. Dorinta le-a fost indeplinitia, nemtii lasand-o mai moale in ultimele minute pentru a se pregati de sarbatorirea calificarii in grupele Champions League.

VfB Stuttgart: Lehmann – Celozzi, Tasci, Delpierre, Magnin – Gebhart (Elson 90), Hitzlsperger, Khedira, Rudy (Simak 67) – Pagrebnyak, Marica (Schieber 78). Antrenor: Markus Babbel.

FC Timisoara: Pantilimon – Bonfim (Cl. Ionescu 60), Nibombe, Cisovsky (Scutaru 72), Latovlevici – Arm. Karamian, Bourceanu, Borbely (St. Stancu 46), Curtean – Bucur, Parks. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Cartonase galbene: Arm. Karamian 20, Bonfin 35, Borceanu 87

Arbitri: Roberto Rosetti – Paolo Calcagno, Stefano Ayroldi (toti din Italia)

Stadion: Mercedes Benz Arena; Spectatori: 27.500

Posted on 27/08/2009, in Champions League, Fotbal and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Cu capul sus pentru ce? Pentru ca a obtinut un egal care i-a eliminat? Se fim seriosi, era mult mai indicat sa-l paraseasca cu capul in pamant.

1. Pingback: Programul echipelor romanesti in Europa « gazetarie sportiva