CFR obtine calificarea dupa un meci cu final de infarct

gol kone

CFR Cluj s-a calificat in grupele Europa League, dupa ce a invins cu 2-1 pe teren propriu pe FK Sarajevo, finalul meciului fiind cu adevarat incendiar pentru clujeni, care au fost asediati de bosniaci. Dupa 1-1 in tur, la Cluj au marcat Kone si Muresan.

Dupa un 1-1 incert obtinut in deplasarea de la Sarajevo, CFR Cluj a avut un minim avantaj al golului marcat in deplasare, insa in fata unui adversar ca FK Sarajevo, elevii lui Conceicao trebuiau sa marcheze pentru a avea sanse de calificare.

Stiind acest lucru, trupa lui Mehmed Janjo a inceput in forta partida din Gruia, luand cu asalt careul lui Nuno Claro inca din primele minute. Insa interventiile excelente reusite de Muresan si Cadu in defensiva au facut ca presingul ofensiv al oaspetilor sa ramana fara rezultat.

In tot acest timp, CFR Cluj a fost obligata sa se apere, fara a iesi de prea multe ori din propria jumatate. Abia in minutul 35 au reusit clujenii sa creeze prima faza cu adevarat periculoasa la poarta lui Alaim, insa centrarea foarte buna a lui Dubarbier a fost tratata superficial de Yssouf Kone, sutul acestuia fiind mult prea slab.

Ivorianul si-a reparat, insa, greseala 5 minute mai tarziu. La primul sut pe poarta al clujenilor, CFR a reusit sa deschida scorul. Dubarbier a castigat surprinzator un duel aerian cu un fundas advers, a trimis cu capul spre Kone, care, din 12 metri, l-a invins pe Alaim cu o scarita superba.

Cu moralul ridicat de avantajul de pe tabela, clujenii au intrat cu alta atitudine in teren dupa pauza. Fazele de atac s-au inmultit, la fel si suturile la poarta. Prima mare ocazie i-a apartinut lui Peralta, care din doar 5 metri a trimis din voleu peste poarta, in urma unei centrari de la Panin.

La numai doua minute, Muresan a fost aproape sa rupa plasa bosniacilor cu un sut fenomenal de la 40 de metri, insa mingea a ocolit de putin cadrul portii lui Alaim. Fundasul clujenilor a fost imitat, mai apoi, de Culio, care a sutat si el alaturi.

Minutul 65 a adus probabil cea mai mare ratare a zilei in Europa League. Hadzic a scapat singur pe contraatac, ramane fata in fata cu Nuno Claro, suteaza prima data in portar, mingea sare din acesta in lateral de unde Hadzic mai suteaza inca o data, insa direct in bara cu poarta goala in fata.

Cu 20 de minute inainte de final o lovitura de cap a lui Gabi Muresan din centrul careului, dupa un corner de pe stanga, a adus atat cel de-al doilea gol al clujenilor, cat si linistea pe banca de rezerve unde Tony Conceicao avea postul amenintat.

Putea fi chiar 3-0 pentru CFR Cluj, daca mingea trimisa de Peralta de langa portarul oaspetilor, in urma unui contraatac rapid, n-ar fi intalnit bara portii celor din Sarajevo.

Cand mai erau doar 9 minute pana la finalul timpului regulamentar, o lovitura libera de la mare distanta a bosniacilor a provocat o faza cel putin ciudata in fata portii lui Claro. Mingea a ajuns la Avdic care a ridicat mult piciorul in fata portarului din Gruia, Claro a ratat intalnirea cu mingea ferindu-se de intrarea adversarului, mingea l-a lovit in mana pe Avdic, dupa care a intrat in poarta.

Trezindu-se brusc la realitate si vazand ca accederea in grupele Europa League nu era batuta in cuie, elevii lui Conceicao au napustit disperati spre poarta adversa. In urma unui contraatac disputat in viteza de Peralta pe stanga, acesta a centrat perfect la Mara in centrul careului, insa sutul mijlocasului l-a lovit in mana pe Torlak in fata portii. Portughezul Gomes, a considerat hentul neintentionat si nu a acordat penalty-ul izbavitor pentru ardeleni.

Pana la urma, faza nu a mai contat prea mult, gazdele reusind sa-si pastreze calmul si adversarii departe de poarta lui Claro, obtinand intr-un final incendiar calificarea in grupele fostei Cupa UEFA.

CFR Cluj: Nuno Claro – Tony, Muresan, Cadu, Panin – Dani – Dubarbier (Bus 90+4), Peralta (Traore 88), Culio – Nei (Mara 61), Y. Kone. Antrenor: Antonio Conceicao.

FK Sarajevo: Alaim – Rizvanovic, Maksumic, Torlak, Belosevic (Skoro 55) – Muminovic, Dzakmic, Ihtijarevic (Pliska 80), Edin Dudo, Hadzic – Jahovic (Avdic 71). Antrenor: Mehmed Janos.

Cartonase galbene: Tony 33, Dubarbier 66 / Maksumic 39, Avdic 90+4

Arbitri: Duarte Nuno Pereira Gomes – Jose Manuel Silva Cardinal, Venancio Manuel Raposo Batista Tome (toti din Portugalia)

Stadion: Dr. Constantin Radulescu; Spectatori: 10.800

Posted on 27/08/2009, in Fotbal and tagged , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.