Steaua este cu un picior in grupe

steaua-2

Steaua si-a rezolvat in mare proportie calificarea in grupele Europa League dupa ce a invins cu 3-0 in prima mansa echipa irlandeza Saint Patrick’s, in play-off. Golurile ros-albastrilor au fost marcate de Banel Nicolita si Bogdan Stancu, de doua ori.

Asa cum ne-a obisnuit in era Bergodi, Steaua a avut o prima repriza slabuta, desi initial daduse impresia ca va domina autoritar, dupa ce chiar in minutul 2 al jocului grecul Kapetanos a ratat o ocazie rarisima singur cu portarul. Insa situatia n-a fost una linistitoare pentru loja din Ghencea. In fata unor tribune goale, irlandezii au echilibrat rapid jocul si nu le-au mai permis ros-albastrilor sa urce spre poarta lor decat spre finalul primei parti.

Pana atunci, oaspetii au avut si ei o ocazie de a inscrie insa mingea a trecut la cativa centimetri de transversala portii aparata de Tatarusanu. In minutul 36, Eugen Baciu l-a imitat pe colegul sau din ofensiva si, singur in fata portii, a sutat peste spre disperarea bancii tehnice a ros albastrilor.

O lovitura cu cotul primita de Surdu in careul advers cu un minut inainte de pauza, putea aduce o lovitura de pedeapsa in favoarea Stelei, insa centralul rus al partidei nu a considerat ca trebuia sa acorde penalty.

La reluare in teren a intrat o alta Steaua, elevii lui Bergodi aratand un fotbal mai bun, un plus fiind si intrarea in teren a lui Bogdan Stancu, ocupantul surprinzator al bancii de rezerve. La 10 minute de la iesirea de la vestiare, Banel Nicolita a adus primul gol in contul stelistilor, mijlocasul alergatur de cursa lunga al Stelei fiind unul dintre cei mai buni jucatori ai meciului.

nicolita

Celalalt remarcat a fost chiar Bogdan Stancu, acesta reusind sa marcheze de doua ori. Prima data din pasa primului marcator, dupa o faza ofensiva splendida, a doua reusita fiind realizata cu 10 minute inainte de final, servant fiind de aceasta data colegul sau din atac, Romeo Surdu.

Steaua: 12. Tatarusanu – 4. Golanski (20. Tininho ’86), 15. Tudose, 17. Baciu, 18. P. Marin – 25. Onicas – 16. Nicolita, 19. Ionescu, 21. Ochirosii (28. B. Stancu ’53) – 11. Surdu, 9. Kapetanos (10. Grzelak ’81). Antrenor: Cristiano Bergodi.

St.Patrick’s : 1. Rogers – 18. Gavin, 5. Harris, 4. Partridge, 22. Stevens – 6. Lynch (10.Cawley ’81) – 23. O’Brien, 7. Byrne (8. Dempsey ’70), 17. O’Connor, 21. Guy – 12. Fitzpatrick (11. Quigley ’61). Antrenor: Jeff Kenna.

Cartonase galbene: Fitzpatrick ’27, Quigley ’63

Posted on 21/08/2009, in Fotbal, Steaua and tagged , , . Bookmark the permalink. 3 comentarii.

1. Super victorie! Steaua este cu un picior in grupe. Ghici cu care. :))))))))))))))