Rabie in Stefan cel Mare

dinamo2

Dezastru pentru Dinamo in play-off-ul Europa League, cainii lui Bonetti nereusind sa termine meciul impotriva celor de la Slovan Liberec, arbitrul oprind meciul inainte de final din cauza patrunderii fanilor dinamovisti pe teren. Slovan conducea cu 2-0 in momentul intreruperii meciului.

Increzatori in propriile forte, dinamovistii au avut parte de-o surpriza inca din startul meciului, in minutul 6 Liska deschizand scorul pentru oaspeti in Stefan cel Mare. Socati de reusita adversarilor, cainii rosii n-au reusit sa-si intre in ritm si au scapat ca prin urechile acului de dublarea diferentei in minutul 15, cand Keric, ramas singur cu Dolha, a trecut milimetric pe langa gol.

Fanii insufletiti ai dinamovistilor si-au incurajat frenetic favoritii din tribunele pline, insa dupa pauza nemultumirea suporterilor a inceput sa se auda tot mai pregnant din peluze. Ratarea lui N’Doye din startul reprizei secunde si ocazia imensa ratata de oaspeti, cand Cristea a scos mingea de pe linia portii au declansat un val de proteste in tribune, dar suporterii s-au calmat mai apoi.

Asta doar pana in minutul 84 care a adus a doua reusita a cehilor. Blazek a facut ce-a vrut cu apararea dinamovista si a dublat avantajul echipei sale, declansand in acelasi timp revolta in peluze. Un suporter dinamovist a patruns pe teren in minutul 86, si dupa cateva clipe de alergare pe teren cu fanionul de a corner in mana a fost prins de oamenii de ordine si imobilizat.

dinamo6

dinamo5

Oprind jocul pentru cateva momente si crezand apoi ca situatia s-a linistit, centralul intalnirii a dat semnalul reluarii meciului, insa cainii din tribune au devenit rosii de furie, au rupt scaunele si gardurile de protectie si au navalit in numar mare pe pista stadionului.

dinamo3

De aici si pana la patrunderea pe gazon si, apoi, oprirea meciului nu a fost decat un pas. Inconjurati de jandarmi si de stewarzi, arbitrii si jucatorii, alaturi de ceilalti oficiali, au fost ingramaditi repede spre tunelul ce duce la vestiare, forte de ordine inarmate facandu-si aparitia pe stadion pentru a-i opri pe fanii razboinici.

dinamo

Razmerita a fost pana la urma inabusita, nu inainte ca Dinamo sa fie pusa in fata celei mai drastice sanctiuni din istoria clubului. Sanctiune care poate insemna excluderea din cupele europene pentru mai multi ani, amenzi extrem de costisitoare pentru club, sau chiar excluderea tuturor echipelor romanesti din Liga Europa.