FC Brasov – U Craiova 2-0

brasov

FC Brasov s-a impus categoric in fata Universitatii Craiova, invingand cu 2-0 prin reusitele lui Diogo si Zaharia, dupa un meci viu, dominat de brasoveni.

Brasovenii au pastrat jocul spectaculos din meciul cu Vasluiul de etapa trecuta si pe teren propriu cu Universitatea Craiova, avand un start fulminant de meci, cu cateva ocazii insemnate in chiar primele 5 minute ale intalnirii.

Abia dupa al saptelelea minut de joc au reusit oltenii sa treaca de centrul terenului, fara a pune in pericol poarta lui Coman, prima aparitie in careul brasovean fiind la o lovitura de colt din minutul 10, cand mingea sutata slab de Dilevski nu a dat emotii gazdelor.

Jocul s-a linistit spre jumatatea reprizei, oltenii reusind sa echilibreze si sa taie avantul trupei lui Moldovan. Nu inainte ca juniorul silviu Lung sa se evidentieze printr-o interventie fenomenala la un sut al lui sburlea (25′).

Minutul 28 a adus o modificare neprogramata in tabara oaspetilor, Gaman fiind inlocuit din cauza unei accidentari cu tanarul mijlocas de doar 18 ani, Jackie Nicolae, acesta avand ca principala sarcina tinerea sub observatie a zburdalnicului Sburlea.

Insa golul Brasovului a venit din cu totul alta parte, in minutul 31. Mai precis din zona defensiva, fundasul Nuno Diogo deschizand scorul cu un sut din centrul careului, mingea venindu-i de la capitanul oltenilor, Dorel Stoica. Insa acesta fusese faultat in momentul respingerii, faza nesanctionata de Marius Avram sau de asistentul de pe acea parte.

Oltenii puteau restabili egalitatea inainte de pauza, insa lovitura de cap din 18 metri a lui Dina din prelungirile primei reprize, a trecut la o palma de transversala portii lui Coman.

Vazand ca echipa sa are serioase probleme la finalizare, Mogosanu a mutat imediat dupa pauza, Rose fiind inlocuit cu puternicul Wobay. Acesta a adus un plus vizibil in jocul ofensiv al craiovenilor, situatie la care a contribuit si usoara scadere de intensitate a atacurilor brasovene, datorata tot unei modificari, dupa ce Sburlea a fost inlocuit cu Dorel Zaharia.

Pana la urma, modificarea fortata de imprejurari facuta de Viorel Moldovan s-a dovedit cu mai mult succes, Dorel Zaharia fiind cel care a majorat diferenta de pe tabela in minutul 60, cu un sut superb din prima la coltul lung, din pasa lui Duarte de pe dreapta.

In loc sa forteze cu trei atacanti in teren, Mogosanu a decis sa-l scoata pe Dina, in locul sau fiind trimis Mihai Costea, revenit dupa o perioada de absenta. Insa acesta nu a ajuns periculos in fata portii in mai mult de doua ocazii, prima dintre ele fiind chiar dupa intrarea in teren.

Meciul s-a incheiat cu victoria categorica a gazdelor, echipa cu cea mai mare medie de varsta a campionatului invingand fara drept de apel cea mai tanara echipa din Liga 1. Experienta brasovenilor a primat in fata tineretii oltenilor, atat in teren cat si la nivelul deciziilor celor doua banci tehnice.

FC Brasov: 1. D. Coman – 2. Rui Duarte, 4. Abrudan, 55. N. Diogo, 3. Ezequias – 14. M. Roman, 10. Ilyes, 27. Maldarasanu, 7. C. Munteanu (20. I. Voicu ’85) – 21. Sburlea (11. Zaharia ’46), 9. Hadnagy (8. N. Grigore ’77). Antrenor: Viorel Moldovan.

U Craiova: 21. Lung Jr. – 2. Barboianu, 7. V. Gaman (88. Nicolae ’27), 3. R. Barbu, 8. Soava – 30. Prepelita, 6. D. Stoica, 13. Dilevski, 27. Rose (77. Wobay ’47) – 17. Baird, 20. Dina (9. M. Costea ’68). Antrenor: Daniel Mogosanu.

Cartonase galbene: Rui Duarte ’40, Ilyes ’50, Hadnagy ’71, Zaharia ’75 / Gaman ’23, Dilevski 40, Nicolae ’49, Baird ’90+2.

Posted on 21/08/2009, in Fotbal, U Craiova and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.