Universitatea Craiova – Pandurii Tg. Jiu 2-0

craiova

Craiova s-a impus in derby-ul Olteniei dupa ce a invins Pandurii Tg. Jiu cu 2-0 prin golurile lui Dina si Dorel Stoica din prima repriza

In fata unui public nu prea numeros, Craiova, cu doar un punct din ultimele doua meciuri, a asteptat vizita liderului clasamentului, gorjenii avand maximum de puncte castigate din primele partide ale sezonului.

Desi discutiile intense cu Victor Piturca pentru preluarea bancii Universitatii, ar fi putut produce un anume disconfort la nivelul jocului echipei lui Mogosanu, craiovenii au aratat multa determinare in joc si au deschis scorul inca din minutul 5, prin Mihai Dina.

Cu Sorin Cartu suspendat si exilat in tribune, Pandurii au avut un joc extrem de slab in prima repriza, mai ales in compartimentul median, unde craiovenii au facut cam ce-a vrut. Al doilea gol n-a intarziat sa apara, capitanul Dorel Stoica executand perfect o lovitura libera din lateral stanga, mingea sutata cu dreptul intrand direct la vinclu.

Temandu-se ca scorul ar putea lua proportii, Cartu a efectuat doua modificari in centrul asezarii gorjenilor, intrarile lui Rusu si Murgan aducand putina liniste in joc si mai multe actiuni de atac ale oaspetilor, mai ales in repriza secunda, inceputa mai bine de cei de la Pandurii.

In minutul 54 s-a inregistrat si un debut la Universitatea, fostul stelist Vali Badea fiind trimis in teren in locul marcatorului primului gol, Dina disparand din joc. Intentia tehnicianului Craiovei era de a miza pe viteza lui Badea pe contraatac, pe fondul de retragere usoara in aparare a craiovenilor in fata ofensivei gorjene.

Insa momentele de presiune ale oaspetilor au ramas fara urmari pe tabela, partida terminandu-se cu victoria meritata a Craiovei.

Universitatea: S. Lung jr. – Barboianu, R. Barbu, Gaman, Soava – Prepelita (Firtulescu 63), Dilevski, D. Stoica, Fl. Costea – Baird (Jackie Nicolae 82), Dina (V. Badea 54). Antrenor: Daniel Mogosanu.

Pandurii: Stanca – Popete, Martinovic, Chibulcutean, Cardoso – Hidisan (Ad. Rusu 35), Pacurar (Murgan 41), Stanga, Grecu – Raskovic (Arrieta 71), Stromajer. Antrenor: Sorin Cartu.

Cartonase galbene: Barboianu 11, Firtulescu 70 / Grecu 14, Stanca 16, Pacurar 30, Cardoso 57

Arbitri: Ovidiu Hategan – Cristian Nica, Stelian Slabu

Posted on 16/08/2009, in Fotbal, Pandurii Tg. Jiu, U Craiova and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.