CFR Cluj – Otelul Galati 1-0

stiri83_1

CFR Cluj s-a impus cu 1-0 pe teren propriu in fata Otelului Galati, golul clujenilor fiind marcat in repriza secunda de Lacina Traore.

Dupa victoria la limita cu International si egalul cu Ceahlaul, Otelul lui Dorinel Munteanu s-a deplasat in Gruia pentru intalnirea cu CFR Cluj, fosta echipa a tehnicianului ajuns in acest sezon la Galati.

Meciul a fost surprinzator de echilibrat, cu un plus la capitolul ofenisv pentru clujeni, care au avut in prima repriza cateva ocazii clare de a marca, chiar si o bara, in minutul 31, cand Kone a trimis cu capul in transversala.

Tot Kone amenintase poarta lui Kolev in minutul 16, insa sutul sau din intoarcere a ocolit bara din dreapta a portii galatenilor. Cealalta ratare uriasa a clujenilor i-a apartinut lui Alcantara (33′), al carui sut din 7 metri a fost scos incredibil de Kolev cu un reflex excelent cu piciorul.

Vazand ca are probleme in compartimentul ofensiv, Conceicao i-a tinut la vestiare la pauza pe fundasii Leao si Edimar, trimitandu-i in teren pe Traore si Nei pentru ca acestia, alaturi de Yssouf Kone sa reuseasca sa sparga defensiva compacta a oaspetilor.

Miscarea s-a dovedit a fi extrem de inspirata, uriasul Traore reusind sa inscrie in minutul 69 un gol superb, executia senzationala cu dreptul a atacantului de la 25 de metri intrand direct in vinclul portii galatene.

Tentativele de egalare ale trupei lui Dorinel Munteanu s-au dovedit fara succes, ardelenii reusind sa aglomereze excelent zona din preajma propriului careu si sa pastreze tabela neschimbata pana la final.

CFR: 1. Nuno Claro – 2. Tony, 6. G. Muresan, 15. Alcantara, 4. Panin – 31. Dani, 25. Leao (9. Traore ’46) – 23. Mara, 8. Peralta, 66. Edimar (32. Nei ’46) – 17. Y. Kone (16. D. Flores ’77). Antrenor: Antonio Conceicao.

Otelul Galati: 12. Kolev – 3. Rapa, 18. Sg. Costin, 31. Jelev, 4. Siminic – 29. Giurgiu, 10. Mojsov (21. Perendija ’62) – 8. Antal, 30. Paraschiv, 23. Salageanu (15. Ibeh ’46) – 9. Axente (19. N’Kongue ’73). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonase galbene: Panin ’31, Tony ’60, Dani ’91+2 / Jelev ’30, Siminic ’36, Sg. Costin ’45, Perendija ’64, G. Paraschiv ’90+1.

Posted on 15/08/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.