Unirea Alba Iulia – Poli Iasi 2-1

alba

Unirea Alba Iulia s-a impus cu 2-1 in fata Politehnicii Iasi in partida care a dat startul etapei a treia a campionatului. Golurile au fost marcate de Bujor, pentru ieseni, si de Verdes si Florin Dan pentru ardeleni.

Formatia condusa de Adrian Falub a inceput cu tupeu partida de pe stadionul Cetate, atacand insistent in jumatatea adversa, insa actiunile ofensive numeroase ale ardelenilor nu s-au concretizat si cu gol.

Ce n-au reusit cei din Alba Iulia, au reusit moldovenii la primul atac si primul sut la poarta. Un contraatac rapid l-a gasit pe Bujor(12′) singur in fata lui Cernea, fostul portar al Stelei fiind invins cu o scarita superba care a adus deschiderea de scor.

Au urmat momente de dominare ale iesenilor, apoi o echilibrare a jocului in preajma pauzei, pentru ca in partea secunda gazdele sa reuseasca revenirea la carma jocului.

Cu 10 minute inainte de expirarea timpului regulamentar, o faza lucrata a gazdelor a adus egalarea atat de asteptata de suporterii murati de ploaia abundenta de la ora partidei. O faza fixa din stanga l-a gasit pe Florin Dan in centrul careului iesean, acesta a trimis elegant cu capul la Bobby Verdes care cu un sut plasat cu stangul l-a executat cu sange rece pe Branet din 5 metri.

Dupa doar 3 minute trupa lui Falub a dat lovitura de gratie. Costea a patruns in careul iesean la brat cu Munteanu, acesta din urma a faultat si Alexandru Tudor a indicat imediat punctul cu var. Penalty-ul a fost executat cu toata forta de Florin Dan, care a adus prin reusita sa prima victorie a ardelenilor.

Unirea Alba Iulia: 12. Cernea – 6. S. Radoi, 2. Poverlovici, 33. Bumbac, 22. Vitinha (23. Bucurica ’46) – 17. I. Balan, 5. Dalbea, 19. Fl. Dan, 14. C. Cristea – 7. G. Grozav (9. B. Verdes ’46), 18. Veljovici (15. Sg. Costea ’63). Antrenor: Adrian Falub.

Politehnica Iasi: 1. Branet – 77. Buta, 23. Ad. Ilie, 28. Cr. Munteanu, 3. Costache – 8. Ignatov (7. Bersnjak ’74), 25. Milea, 13. Cr. Bratu – 11. Bujor, 9. Balba (18. Miclea ’69), 10. Cr. Constantin. Antrenor: Petre Grigoras.

Rezerve: 12. Plesca, 24. Straton, 19. Barladeanu, 2. Straut, 5. Pecnik.

Cartonase galbene: I. Balan ’67 / Cr. Munteanu ’57, ’84, Balba ’67.

Cartonas rosu: Cr. Munteanu ’84

Arbitri: Alexandru Tudor (central) – Gero Szabo, Ionut Babadac (asistenti)

Posted on 14/08/2009, in Fotbal and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 3 comentarii.

1. Probabil ca asa trebuia scris acest articol. Scurt, sec, la obiect. Fara pic de sentiment. Doar cat sa existe. Ceva gen stire.

1. Pingback: Liga 1 – Program televizari tur 2009-2010 « gazetarie sportiva

2. Pingback: Liga 1 – Program televizari tur 2009-2010 « gazetarie sportiva