Timisoara – Rapid 1-0

sabau

Timisoara s-a impus pe teren propriu cu 1-0 in fata Rapidului lui Hizo, o victorie mai clara decat o arata scorul stabilit de reusita lui Arman Karamian din prima repriza

Giulestenii au luat cu asalt careul timisorenilor inca din startul meciului, Spadacio fiind aproape de gol in al doilea minut de joc, cand sutul sau din careu a trecut la o palma de poarta. Dupa alte sapte minute a venit ratarea uriasa a lui Mardare, al carui sut surprinzator cu latul a fost scos incredibil de reflexul inaltului portar al banatenilor.

Timisorenii au dat replica abia in minutul 13 cand Winston  Parks a fost blocat in ultimul moment de Adrian Iencsi. Acelasi Iencsi a provocat cea mai controversata faza a meciului in minutul 19, cand, dupa un fault in calitate de ultim aparator asupra lui Bourceanu, a beneficiat de clementa lui Marius Avram si a primit doar cartonasul galben.

Treptat banatenii au reusit sa se impuna in zona mediana si sa urce tot mai amenintator spre poarta tanarului Marinescu. Acesta a intervenit fenomenal la sutul lui bourceanu din 14 metri, dupa o actiune personala superba a ex-galateanului care a depasit patru rapidisti in drumul sau spre poarta.

Insa Marinescu nu a mai avut ce face la sutul lui Arman Karamian din minutul 34, cand sutul acestuia la coltul lung a adus deschiderea de scor pe tabela, in urma unei centrari din partea dreapta prelungita cu capul pe spate de Parks.

Startul partii secunde a apartinut timisorenilor, elevii lui Sabau dominand categoric jocul in terenul advers, in timp ce rapidistii au avut probleme reale in a iesi din propria jumatate minute bune. Banatenii n-au refuzat jocul si nu s-au retras in aparare, incercand sa clarifice soarta meciului prin marcarea unui nou gol.

De cealalta parte, elevii lui Hizo s-au comportat ca si cum ei ar fi avut avantaj pe tabela, momentele lungi in petrecute in defensiva fiind alternate cu contraatacuri in viteza, insa Pinto, Spadacio si Buga nu au dat dovada de inspiratie la finalizare.

In incurajarile superbe ale celor 10.000 de spectatori, timisorenii au incheiat meciul in atac, ultimele minute fiind presarate cu ocazii ale lui Bucur, Magera sau Cisovsky, pe fondul caderii fizice si morale a giulestenilor.

FC Timisoara: Pantilimon – Bonfim, Cisovski, Nibombe, Art. Karamian – Stancu, Alexa (Scutaru 74), Bourceanu, Arm. Karamian – Bucur (Goga 90), Parks (Magera 46). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Rapid: Marinescu – Paun (Helder 66), Iencsi, M. Constantin, Mardare – Matic (Djalovic 59), Lazar – Buga (Herea 78), Spadacio, Cesinha – J. Pinto. Antrenor: Viorel Hizo.

Cartonase galbene: Cisovski 15 / Iencsi 19, Paun 66, Helder 87

Arbitri: Marius Avram – Aurel Onita, Sebastian Gheorghe

Stadion: Dan Paltinisanu (Timisoara); Spectatori: 10.000

Posted on 14/08/2009, in Fotbal, Rapid and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. „In incurajarile superbe ale celor 10.000 de spectatori, timisorenii au incheiat meciul in atac…”

O fraza admirativa cum nu prea am vazut la tine. Yoyo, nu ti se pare ca dragostea ta deviaza spre Timisoara?

FC Timisoara, o echipa matura, nu putea lasa nici macar un punct unei echipe amenintate permanent cu falimentul.
    De cand a venit Sabau jocul echipei a devenit mai echilibrat. Niciun meci pierdut dupa trei etape, dar atacul care ne obisnuise cu cate 2-3-4 goluri inscrise, a redus din eficienta. Echipa de pe Bega este una din principalele candidate la titlu in aceasta editie.

1. Pingback: Liga 1 – Program televizari tur 2009-2010 « gazetarie sportiva