Victorie emotiona(n)ta a Romaniei cu Ungaria

Romania s-a impus la limita, scor 1-0, in partida amicala disputata la Budapesta, victorie norocoasa a trupei lui Razvan Lucescu intr-un meci dominat de unguri. Partida a fost organizata in memoria lui Marian Cozma, momente emotionante precedand startul intalnirii.

Inceputa sub semnul prieteniei dintre cele doua popoare in memoria handbalistului Marian Cozma, partida amicala dintre Ungaria si Romania, disputata la Budapesta, s-a transformat, asa cum era de asteptat, in lupte intre suporteri si razboaie la nivel vocal intre cele doua galerii.

moment

Sub conducerea lui Petre Cozma, tatal handbalistului roman ucis in Ungaria, cele doua echipe au intrat in teren in aplauzele celor peste 30.000 de spectatori. Momente de reculegere, schimburi de tricouri, imbratisari si gesturi emotionante au fost repede uitate.

cozma

Imediat dupa fluierul de start al partidei cele doua formatii au lasat deoparte prietenia si au intrat tare in meci, intalnirea pierzandu-si aspectul amical. Aceeasi metamorfoza a avut loc si in tribune, unde scandarile numelui Cozma au fost inlocuite cu „Tiganii, tiganii” din  partea suporterilor maghiari si alte injurii care nu pot fi reproduse din partea celor romani.

suporteri

Pe gazon s-a jucat la rupere in anumite momente, intrarile ambelor tabere fiind adeseori la limita regulamentului. Urmarile jocului dur s-au vazut in minutul 37, cand Ovidiu Dananae a parasit terenul accidentat la genunchi in urma unui duel cu Dzsudzsak, fiind inlocuit de Vasile Maftei.

Sub comanda lui Erwin Koeman, nationala Ungariei a dat o replica neasteptat de buna nationalei lui Razvan Lucescu, modificarile majore efectuate de acesta din urma in formula de joc si alcatuirea echipei fiind vizibile in evolutie.

Desi gazdele au avut mai multe ocazii de gol si mai multe faze de atac periculoase, deschiderea de scor a venit in dreptul Romaniei. Cu 3 minute inainte de pauza, Mara l-a gasit excelent pe Danciulescu in careu, acesta a intors mingea in margine pentru Tiberiu Ghioane, care, cu o torpila senzationala de la 20 de metri, a fost aproape de a rupe vinclul portii lui Babos.

Incercarile de revenire pe tabela ale ungurilor au dat mari batai de cap apararii romanilor, Nesu, Chivu si Dani Coman reusind, insa, sa blocheze cu succes tentativele de gol ale formatiei maghiare. Iar acestea nu au fost chiar putine, jumatatea reprizei secunde surprinzand intreaga echipa a Romaniei comasata in preajma propriului careu pentru a para suturile periculoase ale lui Torghelle si Juhasz.

Spre final, nervii au fost aproape de a scapa de sub control, arbitrul slovac fiind nevoit sa scoata din buzunar cartonasul galben in cateva randuri pentru a calma spiritele.

Posted on 12/08/2009, in Fotbal, Nationala and tagged , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Vrei sa las un comentariu? Bineinteles ca o s-o fac.
    Am vazut doar prima repriza, cand mi s-a parut ca s-a jucat de la egal la egal. Golul lui Ghioane a fost senzational. La pauza m-am dus sa ma culc, dar am avut pe noptiera aparatul de radio care transmitea meciul. N-am mai inteles mare lucru, dar am constatat ca e bine sa ai un fond sonor interesant inainte de a te lua somnul. Adormi de mama focului. De dimineata, cand m-am trezit, primul lucru pe care l-am facut a fost sa intreb cum s-a terminat. Apoi primul gand al meu a fost la blogul Irinei. Pentru a citi cronica meciului. Irina e intotdeauna promta, absenta de la sfarsitul saptamanii trecute fiind exceptia care intareste regula. Am savurat cronica ei si uite ca acum ii acord si punctajul. Cinci stele.