Bogdan Stancu, eroul Stelei cu Motherwell

1687671

Steaua s-a calificat in play-off-ul Europa League dupa ce a trecut de scotienii de la Motherwell cu scorul general 6-1, castigand returul din Scotia cu 3-1, prin golul lui Petre Marin din penalty si dubla unui Bogdan Stancu fenomenal. Steaua a jucat fotbal doar in repriza secunda, in prima parte fiind dominata autoritar de scotieni.

Cu Zapata intre buturi pentru prima data in acest sezon, Steaua a inceput meciul de la Airdrie cu Motherwell cu o linie de fundasi inedita, alaturi de Petre Marin si Baciu, fiind titularizati Ducu Ninu si capitanul Ghionea, revenit in primul unsprezece al ros-albastrilor.

Sustinuta din tribune de un numar impresionant de suporteri, aproape 400 de romani fiind alaturi de Steaua la acest meci, trupa lui Bergodi a avut un inceput relaxat de meci, fara prea multe realizari in ofensiva, insa cu o posesie foarte buna.

Dupa un prim sfert de ora lipsit de faze importante, au urmat cateva minute de foc la poarta Stelei, unde Zapata a facut minuni la lovitura de cap a lui Sutton si la sutul lui Murphy din marginea careului. Insa la faza imediat urmatoare, portarul columbian n-a mai avut ce face la executia fabuloasa reusita de Forbes, care, cu un sut de exceptie din afara careului, a trimis mingea in bara din stanga lui Zapata pentru a intra mai apoi in poarta.

Reusita scotienilor a fost receptionata in plin de Steaua, echipa din Ghencea fiind dominata autoritar minute bune, o evolutie sub orice critica a elevilor lui Bergodi care,  s-a agitat permanent pe marginea terenului, parand ca nu intelege ce se intampla cu echipa sa.

Sentimentul antrenorului italian a fost reflectat si in teren, nici ros-albastrii neintelegend propriul lor joc. Greselile in lant ale defensivei, erorile comise de compartimentul median, acompaniate de gafele atacantilor, au facut ca prima repriza sa fie cea mai proasta a Stelei din ultima perioada.

Fluierul de final de repriza al spaniolului Clos Gomez, a venit ca o adevarata gura de oxigen pentru stelisti, acestia rasufland usurati ca pentru 15 minute au scapat de calvarul provocat de atacurile permanente ale unor scotieni tratati cu prea multa superioritate inainte de meci.

Sindromul Middlesborough parea ca n-a parasit inca Steaua dupa 3 ani de la ratarea finalei UEFA, desi acum in teren se aflau doar trei jucatori din acea echipa, Ghionea, Marin si Baciu, ultimul intrand atunci doar pe final de meci.

Bergodi a pastrat, surprinzator, aceeasi formula si in startul partii secunde, cand scotienii au luat cu asalt careul stelist inca de la lovitura de incepere. Si suturile periculoase n-au intarziat sa apara, in minutul 50 Forbes scotandu-l din nou in evidenta pe Zapata, pentru ca apoi Reynolds sa suteze in forta din afara careului, mingea trecand la cativa centimetri de bara.

Norocul Stelei si-a aratat fata in minutul 55. Dupa o faza personala reusita de Bogdan Stancu, atacantul stelist a patruns din banda stanga in careul scotienilor, unde a fost agatat din spate de un adversar, arbitrul spaniol indicand punctul cu var. Veteranul Petre Marin si-a luat inima in dinti si a sutat pe jos in stanga, Ruddy sarind in celalata parte.

8

Golul Stelei a parut a fi impulsul descatusarii jocului ros-albastrilor, insa acestia au revenit, dupa cateva momente de euforie, la evolutia lamentabila din prima repriza. Au urmat alte minute incendiare in careul columbianului Zapata, care si-a salvat iar echipa la sutul din intoarcere al lui McHugh din interiorul careului.

Minutul 67 a fost cel care a decis soarta meciului, Bogdan Stancu marcand un gol uluitor de la 25 de metri, o executie de senzatie a atacantului stelist care poate concura de pe acum cu succes la titlul de cel mai frumos gol al competitiei.

Cu 2-1 pe tabela in acest meci si 5-1 scor general, Steaua si-a permis din nou s-o lase mai moale, mai ales ca scotienii si-au pierdut din tupeu si forta ofensiva spre finalul meciului. Bergodi a avut astfel ocazia sa realizeze inca un debut la Steaua, in teren intrand pe final Alexandru Iacob in locul lui Onicas.

Cu sase minute inainte de final, fenomenalul Bogdan Stancu a reusit dubla, in urma unei faze realizata de Banel Nicolita in careul gazdelor, mingea ajungand la varful stelist, care a trimis simplu la coltul lung din 12 metri, stabilind scorul final.

Posted on 06/08/2009, in Fotbal, Steaua and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.