Calificare dramatica pentru Vaslui

Vaslui

FC Vaslui s-a calificat in play-off-ul Europa League dupa ce a invins pe Omonia Nicosia cu scorul general 3-1, in mansa secunda moldovenii terminand la egalitate pe terenul cipriotilor, dupa un meci cu un final dramatic, portarul Kuciak fiind eliminat.

Cu 2-0 in bagaj obtinut in urma cu o saptamana la Vaslui, trupa lui Cristi Dulca s-a dus in infernul din Nicosia cu gandul clar de a apara avantajul de doua goluri.

Desi cei de la Omonia Nicosia au amenintat ca vasluienii vor avea viata grea inca din primele secunde, moldovenii nu s-au speriat si au inchis bine jocul in primele 20 de minute, actiunile lui Grammozis, Aloneftis si Konstantinou fiind blocate de apararea moldovenilor.

Dupa un prim sfert de ora excelent al gazdelor, Vasluiul a echilibrat usor meciul si a reusit sa-si tina in sah adversara departe de poarta lui Kuciak, acordand astfel portarului un ragaz de odihna dupa interventiile stralucite avute de acesta in startul partidei.

Daca slovacul Kuciak a avut ceva de munca in prima repriza, nu acelasi lucru se poate spune despre Kotsolis, care s-a plictisit terbil in poarta Omoniei, vasluienii nereusind sa ajunga de mai mult de doua ori in careul sau pana la pauza.

Scenariul a fost aproximativ acelasi si in partea secunda a intalnirii, insa chiar din startul acesteia vasluienii au aparut mai curajosi in cealalta jumatate de teren, fara a crea pericol in fata portii Omoniei.

Asta pana in minutul 60 cand o faza banala a redus la tacere peste 15.000 de oameni. Genchev a fost faultat in coltul din stanga al careului advers, Wesley si-a asumat sarcina executarii loviturii libere si a facut-o exemplar, sutul sau trimitand mingea in bara din dreapta lui Kotsolis pentru a intra apoi in plasa prin spatele portarului, ramas spectator.

Nu doar tribunele au fost reduse la tacere de golul lui Wesley, ci si jucatorii Omoniei la nivelul jocului, acestia acuzand din plin socul provocat de primirea golului. Actiunile de atac ale cipriotilor au scazut in intensitate, motiv pentru  moldovenii lui Dulca de a incerca mai multe in ofensiva.

Iesirile lui Grammozis si Aloneftis din garnitura gazdelor s-au simtit in jocul cipriotilor, insa acest lucru nu i-a impiedicat sa creeze in minutul 76 cea mai mare ocazie de a inscrie, voleul lui Charalambis dupa un corner de pe stanga, trimitand mingea pe transversala portii vasluiene.

Faza a dat din nou curaj jucatorilor Omoniei, care au reluat asaltul asupra portii vasluiene, in timp ce echipa moldoveana, coplesita de gandul calificarii s-a intrecut in greseli in defensiva. O astfel de eroare colectiva a dus si la penaltyul din minutul 84, cand Kuciak, presat de cativa adversari, l-a faultat pe Konstantinou. Zurawski a executat lovitura de pedeapsa si a readus egalitatea pe tabela.

Finalul a fost cu adevarat de foc. Cu un minut inainte de terminarea timpului regulamentar de joc, suporterii gazdelor au cedat presiunii nervilor si au aruncat cu diverse obiecte in directia portarului vasluian. Kuciak si-a pierdut si el cumpatul si a aruncat unul dintre obiecte inapoi in peluza, gestul sau fiind taxat dur de arbitrul italian care a scos direct cartonasul rosu.

Cu toate schimbarile efectuate si cu portarul eliminat, Vasluiul s-a trezit in situatia de a trimite in poarta un jucator de camp, Genchev fiind cel trimis de Cristi Dulca intre buturi. Inferioritatea numerica n-a tinut decat putin timp, in al patrulea minut de prelungiri capitanul Omoniei, Charalambis, fiind si el eliminat pentru un fault la Burdujan in afara suprafetei de joc, insa dupa doar un minut s-a auzit fluierul de final al meciului, spre bucuria jucatorilor vasluieni care au obtinut calificarea in play-off-ul Europa League.

Omonia Nicosia: Kotsolis – Davidson, Alabi, Wenzel, Charalambous – Patsatzoglou (Zlogar 80), Grammozis (Kyriakos 59) – Zurawski, Aguiar, Aloneftis (Efrem 62) – Konstantinou. Antrenor: Takis Lemonis

FC Vaslui: Kuciak – Buhus, Canu, Zubar, Balace – Burdujan, Pavlovic, Genchev, Gerlem (Gangioveanu 66) – Wesley (Zmeu 87), Temwanjera (N. Jovanovic 74). Antrenor: Cristian Dulca

Cartonase galbene: Grammozis 14, Konstantinou 90+4/Buhus 2, Gerlem 33, Pavlovic 82

Cartonase rosii: Charalambous 90+5 / Kuciak 88

Arbitri: Paolo Tagliavento – Massimiliano Grilli, Espedito Marco Musolino

Stadion: GSP; Spectatori: 15.000

Posted on 04/08/2009, in FC Vaslui, Fotbal and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Superb golul lui Wesley ;). Scula de atacant.