Ceahlaul – Steaua 0-2. Kapetanos salveaza inca o data Steaua

ceahlau-steaua

Steaua s-a impus greu la Piatra Neamt, invingand cu 2-0 pe Ceahlaul dupa un meci extrem de slab al ros-albastrilor. Kapetanos a deschis scorul in minutul 80, Toja majorand diferenta in prelungiri.

Dupa un meci excelent in Europa League impotriva scotienilor de la Motherwell, stelistii au avut mari probleme in a se conecta la importanta primului meci al campionatului, evolutia Stelei la Piatra Neamt fiind dezastruoasa.

Fara prea multe sanse acordate inaintea partidei, Ceahlaul a aratat multa determinare in evolutie si un joc plind de ambitie, ros-albastrii transpirand serios din cauza emotiilor provocate de fazele create de Badescu pe dreapta sau de Vinicius si Gafita din careul lui Tatarusanu.

La a doua partida consecutiva disputata cu casa inchisa, Steaua s-a bucurat de o generoasa sustinere din partea spectatorilor care au umplut stadionul Ceahlaul, insa suporterii stelisti au avut parte mai mult de dezamagiri din partea favoritilor.

Inca din minutul 6 nemtenii au aratat ca nu trebuie tratati cu superioritate. Badescu a centrat de pe dreapta, Tatarusanu a iesit complet aiurea pe centrare, permitandu-i lui Gafita sa reia cu capul spre poarta goala, insa Goian si-a salvat echipa cu o interventie de ultim moment prin care a respins pe spate cu piciorul de pe linia portii.

La faza imediat urmatoare Vinicius l-a intins serios pe Tatarusanu, cu un sut din intoarcere, portarul stelist scotand mingea de langa bara din stanga sa. Replica Stelei a venit abia dupa 20 de minute, cand mingea centrata de Nicolita a fost trimisa cu capul de Stancu pe langa poarta din pozitie excelenta.

Jocul slab calitativ prezentat de ambele formatii a continuat si in mitanul secund, ocaziile de gol lipsind cu desavarsire, Ceahlaul si Steaua aratand mai degraba un fotbal alambicat, fara orizont si lipsit de o idee clara de joc, incurajarile suporterilor din prima repriza, transformandu-se in huiduieli si fluieraturi.

Intrarea lui Kapetanos in minutul 64 in locul neproductivului Stancu, si-a aratat utilitatea, ca de multe ori in sezonul trecut, in minutul 80, cand atacantul grec a reusit sa inscrie descatusarii steliste cu o lovitura de cap din 7 metri, dupa o pasa de la Romeo Surdu.

Au urmat alte doua ocazii mari ale Stelei, pentru ca soarta meciului sa fie decisa in prelungiri de golul lui Toja, care dupa o faza personala de mare spectacol a inscris cu un sut plasat cu dreptul la vinclu.

Ceahlaul: G. Savu – Burlacu, Vitelaru (Floricel 37), Forminte, Barna – Achim – Badescu, Cebotaru, Prodan (Tudosa 70) – Vinicius Fabron (Sofroni 88), Gafita. Antrenor: Florin Marin.

Steaua: Tatarusanu – Golanski, Goian, Baciu, P. Marin – Nicolita (Ochirosii 73), Onicas, Toja, Grzelak (A. Ionescu 46) – Surdu, B. Stancu (Kapetanos 64). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonase galbene: Barna 77 / Toja 50, Onicas 76, Ochirosii 85

Arbitri: Ovidiu Hategan – Cristian Nica, Ionel Popa

Stadion: Municipal Ceahlaul; Spectatori: 12.000

Posted on 02/08/2009, in Fotbal, Steaua and tagged , , , . Bookmark the permalink. 15 comentarii.

1. slabut meci…si cand te gandesti ca a fost prima optiune a Antenei 1…degeaba,e la moda sa fii stelist in ziua de azi.

2. Maximilian

Slabut pentru ca Ceahlaul a omorat jocul. Cu echipe de genul celei din Piatra Neamt, progresul fotbalului va avea de suferit.

3. Robbie, Antena 1 a ales meciul, in primul rand pentru ca Steaua are milioane de suporteri in tara si peste hotare si si-ar fi asigurat un rating foarte bun.
    In al doilea rand Robbie, Steaua a avut o serie de rezultate bune, care ar fi sporit interesul telespectatorilor. Astea sunt criteriile de baza. Nu vezi ca media sportiva o are in prim plan pe Steaua?

4. Antena trebuia sa transmita Craiova-Dinamo, asta era derby-ul etapei.

5. Probabil ca a fost cel mai bun meci al etapei, dar asta nu e un criteriu. Steaua prezinta cel mai mare interes. Mai ales pentru ca e pe val.

6. E pe val? Sa vezi cum o sa vina valul peste ei in Ghencea :)).

7. etapa urmatoare cu CFR

8. CFR nu a batut niciodata in Ghencea! Si nu va avea placerea sa bata nici de data asta, cand vor juca fara Cadu, Culio si Dani. Ce mare echipa e CFR ca a batut pe Unirea? Unirea nu mai e aceeasi echipa care a casitigat campionatul. In primul rand Varga si Balan au revenit la Sportul St, iar noutatile gen Paraschiv si Matei nu fac decat sa faca din Unirea o echipa noua la inceput de drum.
    Steaua – CFR: 1.

9. Au fost fix 12.000 de spectatori pe Ceahlaul? I-ai numarat tu Irina? :*

10. Cum naiba sa fie Steaua pe val?Voi nu ganditi practic?Doar Steaua aveti in fata ochilor?Rapidul sau CFR cluj se joaca cu stelistii…Hai ca m-am plictisit de voi.Numai bine.

11. Robbie, te consider o persoana serioasa, cum poti sa spui ca Rapid si CFR sunt peste Steaua? Cand au mai fost? In editia trecuta au fost doua egaluri intre CFR si Steaua, iar cu Rapid un egal si o victorie la masa verde. Sunt echipe in general echilibrate.
    Ce inseamna sa gandesti practic la tine? Steaua are 4 victorii din 4 meciuri si din jocul ei razbate mereu spiritul ofensiv. Dupa mine e pe val.

12. Nu e adevarat.In editia trecuta de campionat stelistii au luat un punct pe Giulesti,in tur.In retur a castigat Rapidul cu 2-1(doua goluri Spadacio).Si,sa fim sinceri.CFR Cluj si Rapid au fost peste Steaua campionatul trecut.Ca joc ma refer.E adevarat,sezonul acesta va fi un sezon bun pentru stelisti.Dar stiti de ce?Pentru ca il aveti pe Bergodi,un mare antrenor.Vorbesc foarte serios de data aceasta,Bergodi va fi cel mai bun antrenor din ultimii 5-6 ani ai Stelei.Veti vedea.

Inca ceva,din jocul aratat de clujeni si rapidisti in prima etapa ce reiese?